SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Świat wobec uczuć religijnych" - dziennikarze w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu

"Świat wobec uczuć religijnych" będzie tematem trzydniowej 6. ogólnopolskiej konferencji warsztatowej "Kościół bez tajemnic", która w najbliższy czwartek rozpocznie się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (Wielkopolska).

"Warsztaty organizowane są dla dziennikarzy pracujących w redakcjach telewizyjnych, radiowych, prasowych i zajmujących się dziennikarstwem internetowym" - poinformował Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego. Patronat medialny nad spotkaniem mają Polska Agencja Prasowa oraz Katolicka Agencja Informacyjna.

Dziennikarze i zaproszeni goście poruszą m.in. takie tematy, jak "Kościół w czasach pop-kultury", "Polityka a uczucia religijne", "Tolerancja wobec innych wartości", "Żarty i kpiny z Kościoła i wiary", "Na co może sobie pozwolić artysta", "Czy istnieje coś takiego jak uczucia religijne".

Konferencję rozpocznie ks. dr Jerzy Smoleń; będzie on mówił o uczuciach religijnych, które - jak podkreśla - są sprawą kultury społeczeństwa, nie poddają się ścisłym definicjom i należą do sfery osobistych przeżyć.

Mecenas Rafał Sikorski poprowadzi dyskusję na temat prawa do chronienia sfery uczuć religijnych. Postara się odpowiedzieć na pytania, czy penalizacja w przypadku obrazy tych uczuć jest właściwa, czy wystarczą inne instrumenty prawne, na przykład postępowanie cywilne, w którym obrazę uczuć można potraktować jako naruszenie dóbr osobistych. Według Sikorskiego zdarzają się sytuacje brutalnego naruszania uczuć religijnych, co prowadzi nawet do napięć społecznych.

O obecnym "zakręceniu świata" wokół tolerancji i demokracji, szczególnie w świecie mediów, który sprawia, że cały porządek wartości "uległ splątaniu", będzie mówił ks. dr Piotr Kieniewicz. Duchowny uważa, iż ważniejsze od prawdy stało się z jednej strony "zrobienie newsa", a z drugiej - nie urażenie kogokolwiek. Zastanowi się jak zatem na nowo uporządkować świat wartości społecznych, by nie negując tolerancji, przywrócić należne miejsce wartościom zdecydowanie od niej ważniejszym.

Redaktor Marek Magierowski zapyta uczestników o neutralność światopoglądową dziennikarza-katolika w niekatolickim czasopiśmie. Będzie radził jak się zachować w sytuacji, gdy wiara jest wyśmiewana, a jest się wierzącym. Postara się odpowiedzieć na pytania, czy dziennikarz może prezentować własne przekonania religijne, czy powinien być neutralny światopoglądowo.

Uczestnicy konferencji wysłuchają też o. Jana M. Szewka, który uważa, iż problemy zaczynają się pojawiać, gdy zaczyna się dotykać symboli religijnych. "Czy nie jest tak, że mało dba się o markę jaką jest Kościół i jego symbole?" - zastanawia się duchowny. Dodaje jednak, że takie marketingowe podejście może dla niektórych okazać się niewłaściwe.

"Staraliśmy się tak dobrać tematy poszczególnych bloków, aby z jednej strony były one ciekawe, z drugiej zaś, aby dotyczyły istotnych z punktu widzenia Kościoła tematów. Dlatego zaprosiliśmy zarówno pracowników naukowych katolickich uczelni wyższych, jak i osoby zajmujące się kwestiami stricte świeckimi, na przykład prawem do ochrony sfery uczuć religijnych" - powiedział rzecznik prasowy sanktuarium ks. Piotr Kieniewicz.

Zgodnie z programem, po każdym wykładzie przewidziano czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Licheńskie spotkania mają charakter nieodpłatnych warsztatów. Zdaniem organizatorów konferencji, spotkanie dziennikarzy ma być z jednej strony okazją do podejmowania i komentowania różnych aktualnych zjawisk, a z drugiej powinno integrować to środowisko.

Tegoroczne warsztaty poprowadzi 12 duchownych i osób świeckich. Przyjadą m.in. red. Rafał Porzeński ze Stowarzyszenia "Twoja Sprawa", dr Marek Skrzydlewski, o. Roman Bielecki, dr Sławomir Sowiński, red. Jerzy Sosnowski. W warsztatach uczestniczy zwykle kilkudziesięciu dziennikarzy.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu, gdzie odbędą się warsztaty, ma ponad 150 lat. Jego historia jest związana z kultem słynącego z cudów wizerunku Matki Bożej Licheńskiej. Na terenie sanktuarium znajduje się największa w kraju świątynia, nosząca tytuł bazyliki. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Świat wobec uczuć religijnych" - dziennikarze w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl