SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Szczyt inflacji prawdopodobnie w lutym'

Inflacja konsumencka może osiągnąć swój najwyższy poziom - prognozowany na 4,6% r/r - w lutym, jeśli zapowiadana na kwiecień podwyżka cen gazu wyniesie ok. 10%, a nie - jak proponuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) - ok. 30%, poinformowała w poniedziałek wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

'Szczyt inflacji prawdopodobnie w lutym'

"Wzrost inflacji w lutym jest przede wszystkim pochodną wzrostu cen energii, który szacujemy na 2,0% m/m. Ceny żywności wzrosły tylko o 0,2% w ujęciu miesięcznym, co oznacza, że ten wzrost był znacznie niższy niż w poprzednich miesiącach" - powiedziała Zajdel-Kurowska dziennikarzom.

Jej zdaniem, właśnie luty może być okresem najwyższego poziomu inflacji, jednak ta prognoza jest obarczona dwoma wątpliwościami. Pierwszą jest marcowa zmiana koszyka inflacyjnego, a kolejną - nieznany jeszcze poziom wzrostu cen gazu.

"Resort finansów szacował ścieżkę inflacji przy założeniu, że ceny gazu wzrosną maksymalnie o 10%. Ale jeśli będzie to 30-proc. wzrost, jak mówią niektórą prognozy, to impuls proinflacyjny będzie silniejszy i inflacja pozostanie wysoka" - powiedziała wiceminister.

Zajdel-Kurowska podkreśliła, że jeśli czarny scenariusz dotyczący cen gazu nie spełni się, to już od II kw. inflacja zacznie spadać także ze względu na efekt bazy statystycznej.

"Jeżeli nie zrealizuje się czarny scenariusz dotyczący wzrostu cen gazu, to lutym był miesiącem 'peaku' inflacji" - powiedziała wiceminister.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki (URE) powiedział ostatnio, że 30-proc. podwyżka cen gazu jest nie do zaakceptowania. Nie chciał jednak ujawnić, jakiej wysokości wzrost cen może zostać zaakceptowany przez urząd.

Wiceminister finansów poinformowała także w poniedziałek, że w aktualizacji programu konwergencji, która w ciągu najbliższych dni zostanie przesłana do Komisji Europejskiej, zakładana na ten rok średnioroczna inflacja HICP zostanie zapisana na poziomie 3,5%, w 2009 roku - 2,9%, a w 2010 roku - 2,4%.

Wzrost zharmonizowanego indeksu cen konsumenckich (HICP) wyniósł w Polsce w styczniu 4,4% r/r wobec 4,2% w grudniu, według wyliczeń unijnego urzędu statystycznego Eurostat. Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wzrosły w styczniu o 4,3% r/r wobec 4,0% w grudniu.

Wcześniej w poniedziałek resort finansów opublikował prognozę, według której wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wyniósł 0,4% m/m, co przekłada się na roczny wskaźnik inflacji w wysokości 4,6%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Szczyt inflacji prawdopodobnie w lutym'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl