SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szefowa KRRiT zdziwiona

Danuta Waniek twierdzi, że przegrane KRRiT przed NSA wynikają głównie z winy poprzedniego przewodniczącego

W piątek informowaliśmy już o kolejnej w tym roku przegranej KRRiT przed NSA (m.in. wygrana radia Blue FM, RMF FM czy stacji Agory) oraz o tym, ze prezes RMF FM Stanisław Tyczyński, chce postawić członków rady przed Trybunałem Stanu. W sobotę stawisko w tej sprawie zajęła Danuta Waniek, którym w przesłanym nam oświadczeniu napisała, że "każda z tych spraw pochodziła z innego etapu funkcjonowania i podejmowania decyzji w Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Były to sprawy z okresu 2001-2002, Rada funkcjonowała wtedy w innym składzie i pod innym przewodnictwem". Jak podkreśla Waniek. wraz z przyjęciem przez nią funkcji Przewodniczącej KRRiT zaostrzone i rozszerzeżone zostały procedury przygotowywania dokumentacji koncesyjnych na posiedzenia Rady.

- Procedury te powinny uniemożliwić wszelkie nieuprawnione ingerencje w ostateczne decyzje Rady /min. sporządzany jest protokół z dyskusji podczas posiedzenia Zespołu Koncesyjnego, gdzie padają wszystkie argumenty, a protokół ten podpisywany jest przez Przewodniczącego Zespołu/. Zleciłam przeprowadzenie dwóch audytów Biura Krajowej Rady /jeden z funduszy Phare/ - w aspekcie funkcjonowania i procedur obowiązujących w całej instytucji. Ich wyniki będą niebawem.
Poleciłam Departamentowi Prawnemu dokonanie analizy ostatnio przegranych spraw. Również pod kątem, czy z wydanych orzeczeń wynika jakaś logika w dziedzinie polityki państwa wobec mediów / a więc również władzy sądowniczej - co do konsekwencji rozstrzygnięć prawnych/ - czytamy w oświadczeniu Danuty Waniek.

Jednocześnie Danuta Waniek mówi:

- Do Naczelnego Sadu Administracyjnego wysłałam prośbę o niezwłoczne przysłanie uzasadnień wyroków ostatnio orzeczonych spraw. Procesy ciągnące się latami, a tym samym brak szybkiej reakcji Krajowej Rady, utrzymuje nadawców w niepewności . Brak rozstrzygnięć koncesyjnych może też powodować chaos na rynku mediów. Uważam, że w takich sprawach należy działać szybko i skutecznie. Krajowa Rada otrzymuje od Naczelnego Sądu Administracyjnego uzasadnienia wyroków po upływie 2-3 miesięcy i m.in. z tego powodu nie może niezwłocznie przystąpić do modyfikowania reguł i procedur postępowania.
Orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego nigdy nie wskazywały na uchybienia w procedurze podejmowania decyzji. Sąd nigdy nie podnosił, że członkowie Rady nie mają możliwości wstrzymywania się od głosu. Decyzje Krajowej Rady, podejmowane w taki właśnie sposób, wielokrotnie były przedmiotem rozstrzygnięć Sądu. Dlatego też jesteśmy pod wrażeniem tego orzeczenia, gdzie sposób podejmowania uchwał przez Radę, Sąd nazwał "rażącym naruszeniem prawa". Szkoda, że dowiadujemy się tego po 10 latach funkcjonowania - informuje Danuta Waniek, Przewodnicząca KRRiT.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szefowa KRRiT zdziwiona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl