SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska zniewolona

"Wolność słowa i przekonań dziennikarzy w telewizji publicznej to fikcja"

Wolność słowa i przekonań dziennikarzy w telewizji publicznej to fikcja, twierdzą w liście do rzecznika praw obywatelskich członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w TVP.

"Od działań, talentu i poczucia odpowiedzialności (dziennikarzy) wobec widzów zależy to, co ukazuje się na szklanym ekranie. Dlatego sprawą zasadniczej wagi jest, by ich misja w telewizji, a w szczególności telewizji, która mieni się publiczną, nie była zakłócona poprzez jakiekolwiek względy pozamerytoryczne. Tymczasem dziennikarze w TVP traktowani są przedmiotowo i poddani stałej presji wynikającej zarówno z niejasnych wewnętrznych układów, jak i z motywów politycznych" - napisali członkowie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Telewizji Polskiej w liście otwartym do rzecznika praw obywatelskich prof. Andrzeja Zolla. "Rzeczywista wolność słowa i przekonań w instytucji, która ma z definicji służyć wolności słowa - nie istnieje" - głosi list.

Dziennikarze, których poglądy odbiegają od "poglądów obowiązujących w TVP", lub tacy, którzy mogą być podejrzewani o niezależność sądu i charakteru są dyskryminowani i odsuwani od pracy. SDP zapewnia, że dysponuje listą dziennikarzy, którzy "bez jasnych i merytorycznych przyczyn byli i są całkowicie odsunięci od pracy" oraz tych, którzy zostali zmuszeni do przejścia na emeryturę, albo "po prostu wyrzuceni".

"Kiedy jeszcze Telewizja Polska była instytucją państwową prześladowanie niezależnych dziennikarzy nazywane było represją polityczną i budziło oburzenie znacznej części opinii publicznej. Dziś, gdy Telewizja Publiczna jest spółką Skarbu Państwa mówi nam się, że to +realizacja uprawnień właścicielskich+ i znikąd nie możemy oczekiwać pomocy" - czytamy w liście.

Dziennikarze-związkowcy zaznaczają, że taka sytuacja zagraża "podstawowym założeniom misji Telewizji Publicznej i obywatelskiemu prawu do wolności informacji zawartemu w konstytucji". Dodają równocześnie, że wśród ich kolegów "szerzy się atmosfera strachu i serwilizmu".

"Prosimy usilnie pana profesora o zajęcie się tą sprawą i zbadanie wszelkich możliwości oddziaływania na organa władzy publicznej, które są za nią odpowiedzialne" - kończą list dziennikarze TVP.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich dysponuje listą osób, które bez podania merytorycznych przyczyn zostały odsunięte od pracy. Pod listem podpisali się członkowie Zarzadu Koła SDP w TVP: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Jolanta Łopuszańska, Nina Makowiecka, Michał Nekada-Trepka, Ewa Urbańska, Bożena Walewska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska zniewolona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl