SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP SA operatorem kablowym?

W najbliższych dniach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma przyznać Telekomunikacji Polskiej status operatora kablowego.

Wtedy jedna z największych firm w tym kraju będzie mogła rejestrować i bez przeszkód nadawać programy telewizyjne w uruchamianej właśnie usłudze „3 w jednym", czyli dostarczać abonentom jednym kablem telefon, internet i telewizję - podał "Dziennik".

Nowa usługa TP SA może wykończyć konkurencję. Dzięki abonentom telefonii stacjonarnej spółka ma dostęp do milionów potencjalnych klientów, z których każdy bez potrzeby podciągania dodatkowego kabla może mieć dostęp do telewizji. TP SA planuje przeznaczyć gigantyczne pieniądze na rozwój usługi. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na inwestycje TP wydala ponad 550 mln zł.

Jak szacuje Artur Tarnowski z departamentu ds. kontaktów z inwestorami TP, w tym roku kwota ta ma wynieść 3,5 mld zł. Większość z tego, nawet 80 proc. zostanie przekazane na rozwój takich usług jak m.in. „3 w jednym", czyli tzw. triple play. Sama usługa jest prosta. Za pośrednictwem specjalnego urządzenia przypominającego pudełko będziemy mogli w domu podłączyć do niego telefon, komputer i telewizor, korzystając z jednego kabla - czytamy  w "Dzienniku".

Decyzja KRRiT jest kluczowa dla sukcesu nowej triple play w wersji Telekomunikacji. Po uzyskaniu statusu operatora kablowego TP SA nie będzie musiała czekać, aż nadawcy telewizyjni podpiszą umowę z właścicielami programów telewizyjnych na rozpowszechnianie ich przez internet.

 - Pełny triple play wprowadzimy w trzecim kwartale - mówi "Dziennikowi" Barbara Górska, rzecznik prasowa TP. Już teraz w Warszawie trwają próby techniczne potrójnej usługi. Te plany i wartość planowanej inwestycji TP budzą największy strach wśród operatorów kablowych. Dla wielu może to oznaczać koniec działania. - To jest dla nas największe zagrożenie, z jakim przyszło dotychczas nam się zmierzyć - mówi anonimowo osoba z kierownictwa dużego operatora kablowego.

Obecnie w naszym kraju 4,5 mln abonentów ogląda programy telewizyjne, jakie dostarczają im operatorzy kablowi. Oprócz tego od roku trzy firmy - Aster, Vectra i UPC - dostarczają abonentom własne usługi triple play. Miesięczny abonament kosztuje ok. 100 zl. Zainteresowanie jest duże. Tylko że operatorzy kablowi nie mają takiej infrastruktury technicznej i takiego zaplecza finansowego jak TP. Trudno im będzie rywalizować ze spółką, która może swoją usługę w perspektywie kilku lat dostarczać do ponad 11 mln abonentów (UPC - największy operator kablowy w Polsce ma 1 mln abonentów), wykładając na inwestycje co roku kilka miliardów złotych.
Na rynku pojawiają się jednak głosy, że wejście nowej usługi TP może wywołać fuzje na rynku operatorów kablowych. Obecnie działa ich ok. 500. - Zostaną tylko najwięksi. Nie więcej niż kilka firm - mówi anonimowo przedstawiciel jednego z operatorów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP SA operatorem kablowym?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl