SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TPSA ukarana za blokowanie usług internetowych

Prezes UOKiK nałożył na TP SA 20 mln zł kary

Uchylanie się przez Telekomunikację Polską S.A. od podpisywania umów międzyoperatorskich z niezależnymi dostawcami usług internetowych (ISP) jest praktyką naruszającą konkurencję - uznał Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Cezary Banasiński nałożył na spółkę karę w wysokości 20 mln zł i nadał swej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Łączenie się za pośrednictwem modemu ze specjalnym numerem telefonicznym (rozpoczynającym się od 0-20) pozostaje najpopularniejszą formą dostępu do Internetu. Zgodnie z badaniami TNS OBOP z marca 2003 r., ponad 90 proc. polskich internautów korzysta z tego typu połączeń.

Pozycję dominującą na krajowym rynku połączeń międzyoperatorskich w zakresie tego rodzaju dostępu do Internetu ma Telekomunikacja Polska S.A., do której sieci stacjonarnej należy 93 proc. wszystkich abonentów. Dostawcy usług internetowych (ISP) chcący świadczyć usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP S.A. muszą więc podpisać ze spółką tzw. umowę o współpracy międzyoperatorskiej, w której określone zostaną zasady wzajemnych rozliczeń. Pierwsze wnioski w tej sprawie wpłynęły do TP S.A. już w 1996 r., jednak do dziś spółka nie podpisała umowy międzyoperatorskiej z żadnym z operatorów ISP.

W ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który z urzędu wszczął w tej sprawie postępowanie antymonopolowe, stanowi to praktykę ograniczającą konkurencję, ponieważ odmowa zawarcia umowy o wzajemnych rozliczeniach przez operatora o dominującej pozycji na rynku znacząco pogarsza warunki prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty funkcjonujące na rynku oraz podmioty wchodzące na ten rynek. Co więcej, brak umów o rozliczeniach powoduje, że operatorzy ISP nie otrzymują żadnej korzyści finansowej za ruch generowany na własne numery dostępowe (0-20) w sieci Telekomunikacji Polskiej i są zmuszeni do prowadzenia działalności - co do zasady - ze stratą.

Prezes Urzędu nie zgodził się z przytaczanym przez TP S.A. argumentem, że przeszkodą w podpisaniu umów międzyoperatorskich jest brak aktów wykonawczych Ministra Infrastruktury. Zdaniem organu antymonopolowego, status niezależnych dostawców usług internetowych jako operatorów jest wyraźnie określony w prawie telekomunikacyjnym. Umowy międzyoperatorskie są regulowane rozporządzeniem w sprawie szczegółowych wymagań związanych z łączeniem sieci telekomunikacyjnych, które weszło w życie 8 grudnia 2003 r.; przy czym wcześniej obowiązywały przepisy, na które spółka powoływała się odrzucając wnioski operatorów ISP. Prezes UOKiK podkreślił, że nawet brak aktu wykonawczego nie może stanowić podstawy do odmowy zawierania umów - rozporządzenie określa bowiem najbardziej pożądane zasady rozliczeń międzyoperatorskich, tymczasem TP S.A. uchyla się od jakichkolwiek rozliczeń z dostawcami usług internetowych.

Prezes UOKiK uznał, że uchylanie się TP S.A. od podpisania umów o współpracy międzyoperatorskiej z niezależnymi dostawcami tzw. komutowanego dostępu do internetu (tj. za pośrednictwem modemu) stanowi praktykę naruszającą konkurencję i nakazał jej zaniechania. Decyzji tej nadany został rygor natychmiastowej wykonalności. Prezes Urzędu nałożył przy tym na Telekomunikację Polską karę w wysokości 20 mln zł.

Przy podejmowaniu decyzji i ustalaniu wysokości kary pieniężnej Prezes UOKiK wziął pod uwagę fakt, że opisywana praktyka TP S.A. ma podwójny wymiar - antykonkurencyjny i antykonsumencki. Istnienie umów stwarzających równoprawne warunki świadczenia usług przez operatorów ISP i Telekomunikację Polską jest bowiem - z jednej strony - podstawą do ukształtowania się konkurencji na rynku dostępu do internetu za pomocą modemów; z drugiej - umożliwiłoby dostawcom niezależnym obniżenie cen za usługi internetowe.

Decyzja Prezesa Urzędu nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Będziemy się odwoływać od tej decyzji (...) Naszym zdaniem to, że brakowało przez długi czas precyzyjnych regulacji, które określałyby warunki współpracy pomiędzy TPSA a niezależnymi dostawcami usług internetowych ISP nie jest winą TPSA, ale dziurawego prawodawstwa" - powiedziała Reuterowi rzeczniczka TPSA, Barbara Górska.

Dodała, że rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań związanych z łączeniem sieci telekomunikacyjnych, które reguluje kwestie umów międzyoperatorskich weszło w życie miesiąc temu.

"Niezwłocznie po wejściu w życie aktu prawnego 31 grudnia zeszłego roku złożyliśmy (do UOKiK) ofertę ramową, która precyzuje zasady łączenia sieci" - dodała Górska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TPSA ukarana za blokowanie usług internetowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl