SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzy czwarte przywódców jest na Twitterze, królują Obama i papież

Barack Obama jest zdecydowanie najpopularniejszym prezydentem na Twitterze. Według badania Twiplomacy  przeprowadzonego przez Burson-Marsteller, już 153 ze 193 rządów zrzeszonych w ONZ udziela się na mikroblogowej platformie.

Trzy czwarte przywódców jest na Twitterze, królują Obama i papież

Pod uwagę wzięte zostały profile głów państwa, premierów oraz ministrów spraw zagranicznych. Obecnie na świecie jest 505 twitterowych kont mieszczących się w tych kategoriach. W Europie swój profil ma każdy z 45 rządów. Podobnie jest w Ameryce Południowej - tam znalazł się tylko jeden wyjątek, czyli Surinam. Najmniejszą aktywność w serwisie wykazują państwa z Oceanii, z których tylko 38,4 proc. ma konto na Twitterze. Prawie połowa przebadanych profili to konta osobiste, ale w praktyce tylko około jedna trzecia rządzących z imiennym Twitterem faktycznie sama go prowadzi. Wszyscy światowi liderzy napisali już łącznie niemal 1,1 miliona tweetów.

Wśród głów państw, ciągle bezapelacyjnym liderem pozostaje Barack Obama. Prezydenta Stanów Zjednoczonych śledzi obecnie 33,5 miliona użytkowników serwisu. To więcej followerów niż ma cała reszta pierwszej dziesiątki razem wzięta. Konto Obamy jest czwartym najpopularniejszym na całym Twitterze. Na drugim miejscu wśród rządowych kont, z 7,2 śledzących, znalazł się Papież Franciszek, choć papieski profil uruchomiono dopiero pod koniec ubiegłego roku (czytaj o tym więcej), trzeci natomiast jest Biały Dom. Śledzą go 4 miliony osób.

Barack Obama wyróżnia się też negatywnie - ma bardzo skromną liczbę połączeń z innymi rządzącymi. Sam śledzi tylko dwóch innych liderów. Z kolei chorwacki rząd jest followerem 195 profili. Łącznie 68 proc. przeanalizowanych kont ma wzajemne koneksje (śledzi i jest śledzonych przez tę samą osobę). Najwięcej, 44 połączenia, ma szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt. Polskie MSZ znalazło się na trzecim miejscu, a Radosław Sikorski na 40., dzięki odpowiednio 31 i 10 koneksjom. 161 z 505 przebadanych rządowych profili nie ma żadnych połączeń.

Najbardziej wpływową głową państwa okazuje się papież Franciszek. Jego hiszpańskie wpisy są retweeotwane średnio ponad 11 tysięcy razy. W przypadku Baracka Obamy na jednego posta przypada tylko 2,3 tysiąca retweetów. To jednak amerykański prezydent jest autorem najczęściej udostępnianego wpisu w historii. Słynne „Four more years” po reelekcji retweetowano 806 tysięcy razy. Z kolei najbardziej rozmownym liderem okazuje się Amama Mbabazi. Aż 96 procent wszystkich jego postów to odpowiedzi na inne tweety.

W badaniu Twiplomacy za swoją działalność na Twitterze chwalony jest zarówno minister spraw zZagranicznych Radosław Sikorski, jak i osobne konto samego MSZ. Sikorski jest drugim najpopularniejszym polskim politykiem na mikroblogowej platformie (za Januszem Palikotem), zaś licząc wszystkie polskie konta, znajduje się na siódmym miejscu.

- Bardzo się cieszymy, że udało nam się zbudować silną pozycję w internecie. Chcemy rozwijać liczbę śledzących na ponad 130 kontach naszych placówek na całym świecie oraz na rosnącej liczbie kont naszych ambasadorów. Bezpośrednie docieranie do społeczeństwa i innych krajów z informacjami o Polsce i naszej polityce zagranicznej jest coraz powszechniejsze - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki. - Będziemy rozwijali strony dla podróżujących po świecie. Planujemy również przeprowadzenie kampanii reklamowej w wielu krajach Europy w przyszłym roku w 25. rocznicę odzyskania niepodległości, 10. wejścia do UE i 15. wejścia do NATO - dodał.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Trzy czwarte przywódców jest na Twitterze, królują Obama i papież

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl