SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKIE: Po 2 latach w UE saldo jest pozytywne

Po dwóch latach członkostwa w Unii Europejskiej (UE) bilans płatniczy uplasował się na poziomie ok. +3 mld euro, ale środki unijne trafiają głównie do kas gminnych i rolniczych, dlatego budżet państwa może przeżywać 'okresowe napięcia'.

Oceniają specjaliści z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE).

„Dotychczas do budżetu unijnego Polska wpłaciła ok. 4,6 mld euro, a otrzymała ok. 7,5 mld euro, ale trzeba pamiętać, że większość środków unijnych trafia do gmin i rolników, dlatego budżet państwa może jeszcze stawać w obliczu okresowych napięć” – powiedziała sekretarz stanu w UKIE Ewa Ośniecka-Tamecka podczas sejmowej debaty o bilansie członkostwa w UE.

Przedstawiciele UKIE w czwartek przedstawili w Sejmie raport na temat bilansu kosztów i korzyści związanych z członkostwem Polski w UE w ciągu dwóch lat do 1 maja 2006 roku.

Według wyliczeń UKIE, jedną z największych sił napędowych polskiego eksportu do UE stały się produktu rolno-spożywcze.

„W latach 2004-2005 eksport artykułów wzrósł o 35% czyli o ponad 7 mld euro” – powiedziała Ośniecka-Tamecka.

Ponadto przedstawiciele UKIE oceniają, że system dopłat dla rolników jest coraz sprawniejszy i zaczyna się sprawdzać.

„Do 15 maja 2006 rolnicy złożyli 1,359 mln wniosków” – powiedziała sekretarz stanu.

Urząd szacuje również, że w przypadku funduszy strukturalnych do końca kwietnia 2006 roku Polska wykorzystała ok. 4 mld zł.

„To jest ok. 2% alokacji środków przeznaczonych na cały program finansowania” – oceniła Ośniecka-Tamecka.

W kwestii bezpośrednich inwestycji zagranicznych, UKiE szacuje, że w najbliższym czasie nastąpi solidny wzrost, nie tylko w przypadku inwestycji zagranicznych w Polsce, ale również polskich inwestycji za granicą.

„W 2006 roku szacuje się, że liczba BIZ w Polsce ukształtuje się na poziomie ok. 10 mld USD, ale warto wspomnieć, że już w 2005 roku liczba inwestycji polskich za granicą sięgnęła 1,5 mld USD” – powiedziała sekretarz stanu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UKIE: Po 2 latach w UE saldo jest pozytywne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl