SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UniCredito planuje wejście na GPW

Bank UniCredito Italiano, który otrzymał w środę od Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) zgodę na wykonywanie praw głosu z 71,03% akcji Banku BPH, zobowiązał się wobec Polski m.in. do wejścia na polską giełdę, a także do otwarcia Centrum Kompetencji w Łodzi i Warszawie.

Poinformował przewodniczący KNB Leszek Balcerowicz po posiedzeniu komisji.

„W toku starannych rozmów UniCredito podjęło istotne zobowiązania, korzystne dla Polski. [...] Do nich należy m.in. to, że utrzyma się znaczący pakiet akcji na giełdzie, również w przypadku połączenia banku. Na polskiej giełdzie znajdą się również akcje UniCredito” – powiedział Leszek Balcerowicz podczas konferencji prasowej.

„Ponadto, jako jedyny pierwszy duży bank w Polsce da gwarancje płynności – w sytuacji zagrożeń, zachwiania płynności, będzie działał, by temu przeciwdziałać. Bank UniCredito zobowiązał się również do utworzenia Centrum Kompetencji w Łodzi i Warszawie” – dodał prezes.

Przewodniczący KNB powiedział też, że nie jest w stanie określić, kiedy akcje UniCredito mogą trafić na warszawską giełdę.

Wcześniej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostało podpisane porozumienie polskiego rządu z UniCredito Italiano przewidujące m.in. sprzedaż 200 z 477 placówek Banku BPH oraz marki banku. Pozostałe placówki zostaną włączone do Banku Pekao SA, a pracownicy otrzymają dwuletnie gwarancje zatrudnienia.

Premier Marcinkiewicz podkreślił wówczas, że osiągnięty kompromis jest korzystny dla obu stron.

Początkiem sporu była fuzja włoskiego UniCredito i niemieckiego HVB (do którego należał BPH), na którą zgodę wyraziła w październiku 2005 roku Komisja Europejska. Konsekwencją tego połączenia na rynku europejskim byłoby przejęcie na polskim rynku Banku BPH przez Pekao SA, którego właścicielem jest UniCredito. Na taki rozwój wypadków nie zgadzał się rząd polski, który twierdził, że połączenie banków na rynku polskim stanowiłoby złamanie umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku, w której UCI zobowiązało się nie prowadzić inwestycji konkurencyjnych wobec Pekao SA w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UniCredito planuje wejście na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl