SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

UOKiK nałożył ponad 4,2 mln zł kary na biuro podróży Triada

Ponad 4,2 mln zł kary nałożył UOKiK na biuro podróży Triada za stosowanie nieuczciwych praktyk. Według urzędu podnosząc ceny wycieczek Triada nie pozwalała klientom na wycofanie się z umowy bez straty części wpłaconych przez nich pieniędzy. Triada złożyła odwołanie od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK nałożył ponad 4,2 mln zł kary na biuro podróży Triada

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, oprócz Triady, ukarał od końca lipca dziewięć biur turystycznych: Api Travel, Biuro Turystyczne Lena, Biuro Turystyczne ZNP Logostour, Biuro Podróży Tęcza, Pegas Touristik, Sports-Tourist oraz Selectours & Telemac. Muszą one zapłacić w sumie ponad 1,3 mln zł. Urząd zarzuca im, że wykorzystywały w umowach z klientami niedozwolone klauzule i naruszały zapisy ustawy o usługach turystycznych.

Zarząd Triady w piątkowym oświadczeniu napisał, że nie zgadza się z decyzją UOKiK i wniósł do sądu o jej odwołanie.

"Głównym priorytetem w ponad 18-letniej działalności firmy na rynku jest dobro i satysfakcja naszych klientów" - zapewnił dyrektor finansowy Triady Jacek Dąbrowski. Powiedział, że z powodu ostrożności procesowej, Triada nie może teraz odnosić się do konkretnych zarzutów. Dodał jednocześnie, że biuro złożyło odwołanie do organu wyższej instancji, czyli Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarzucając zaskarżonej decyzji szereg naruszeń przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Zgodnie z prawem, po podpisaniu umowy między biurem a klientem, cena wyjazdu może się zmienić tylko w wyjątkowych przypadkach. Podnosząc koszty wycieczki biuro podróży musi przedstawić dokumenty, które to uzasadniają. Jeżeli klient nie zgadza się na dopłatę, to może zrezygnować z wyjazdu, a biuro jest zobowiązane zwrócić wszystkie wpłacone przez niego pieniądze.

UOKiK powołał się na dane Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, z których wynika, że co czwarta skarga związana z turystyką dotyczy niewywiązywania się biura podróży z umowy, niższego niż zapisany w umowie standardu hotelu lub zmiany programu wyjazdu. O takich sytuacjach klient powinien poinformować rezydenta, przewodnika lub innego pracownika biura podróży. Po powrocie z wyjazdu można złożyć reklamację u organizatora. Jeżeli biuro podróży nie ustosunkuje się do niej w ciągu 30 dni, to uważa się, że uznał ją za uzasadnioną.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: UOKiK nałożył ponad 4,2 mln zł kary na biuro podróży Triada

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl