SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

URTiP zarezerwował pasma 3,6-3,8 GHz

E-internets, PTC i NASK otrzymują rezerwację częstotliwości dla systemów radiowego dostępu abonenckiego w sieciach stacjonarnych, w tym dla usług szerokopasmowego dostępu do Internetu

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś podpisał 28 grudnia br. trzy decyzje o dokonaniu rezerwacji częstotliwości w zakresie 3,6 - 3,8 GHz z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci radiowego dostępu abonenckiego SRDA (np. dla usług telefonicznych lub bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do Internetu). Po wyjaśnieniu kwestii i zapytań podnoszonych przez niektórych oferentów w korespondencji kierowanej do Urzędu, Prezes URTiP postanowił wydać decyzje o rezerwacji częstotliwości zgodnie z wynikami postępowania przetargowego, ogłoszonymi 28 lipca br.

Rezerwacja częstotliwości obejmuje 10 kanałów dupleksowych (dwuczęstotliwościowych) o szerokości 3,5 MHz każdy w zakresie 3,6 - 3,8 GHz. Zgodnie z decyzjami Prezesa URTiP poszczególni operatorzy otrzymują:

" 4 kanały - E-internets Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie, ul. Krótka 29/31,
" 4 kanały - Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Al. Jerozolimskie 181,
" 2 kanały - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa z siedzibą w Warszawie, ul. Wąwozowa 18.

Częstotliwości te mogą być wykorzystywane na terenie całej Polski przez okres 15 lat. Każdy z operatorów jest zobowiązany do rozwoju własnej sieci, zgodnie z harmonogramem przedstawionym w ofercie złożonej w przetargu.

Uzyskując niniejszą decyzję operatorzy są także zobowiązani do uiszczenia jednorazowej opłaty za dokonanie rezerwacji częstotliwości w wysokości zadeklarowanej w przetargu, tj.:

" E-internets - 1.400.000 PLN za każdy kanał dupleksowy,
" PTC - 619.000 PLN za każdy kanał dupleksowy,
" NASK - 650.500 PLN za każdy kanał dupleksowy.

Ponadto operatorzy będą wnosić do budżetu państwa roczne opłaty za prawo do dysponowania częstotliwościami, w wysokości określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 204, poz. 1975).

Operator niezadowolony z postanowień niniejszej decyzji może wystąpić do Prezesa URTiP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy w terminie 14 dni o doręczenia decyzji. Po podtrzymaniu decyzji przez Prezesa URTiP, operator ma prawo do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W styczniu 2005 r. Prezes URTiP rozpocznie postępowanie konsultacyjne dotyczące warunków drugiego przetargu, którego przedmiotem będzie rozdysponowanie 18 kanałów dupleksowych (dwuczęstotliwościowych) o szerokości 3,5 MHz w zakresie 3,6 - 3,8 GHz. Rezerwowane częstotliwości są również przeznaczone dla cyfrowych systemów radiowego dostępu abonenckiego (SRDA) w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych. Oferenci będą mogli ubiegać się o dwa lub więcej kanałów radiowych, przy czym liczba kanałów musi być wielokrotnością liczby 2. Część kanałów przewidziana jest do wykorzystania na obszarze całej Polski, pozostałe obejmować będą obszary wybranych przez oferentów powiatów.
Postępowanie konsultacyjne jest nową procedurą wprowadzoną przepisami ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne. Prezes URTiP przed rozpoczęciem przetargu na rezerwację częstotliwości (obowiązek przetargu dotyczy sytuacji braku dostatecznych zasobów częstotliwości dla wszystkich wnioskodawców) przeprowadza postępowanie konsultacyjne. Celem tego postępowania jest umożliwienie zainteresowanym podmiotom wyrażenia na piśmie w określonym terminie swoich stanowisk do projektu rozstrzygnięcia - poinformował Jacek Strzałkowski, Rzecznik Prasowy URTiP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: URTiP zarezerwował pasma 3,6-3,8 GHz

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl