SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ustawa o języku polskim przestrzegana

Kontrola NIK w Polskim Radiu dotycząca przestrzegania ustawy o języku polskim

Zakończyła się kontrola Najwyższej Izby Kontroli dotycząca działalności Polskiego Radia w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy o języku polskim. Kontrola obejmowała lata 2001-2003 (I półrocze).

NIK pozytywnie ocenia działalność Polskiego Radia w badanym zakresie. Stwierdzono m.in., że:

„Polskie Radio S.A. – jako instytucja ustawowo zobowiązana do ochrony języka polskiego – prawidłowo wypełniało zadania określone w art. 3 ust. 1 ustawy o języku polskim. W ramach szerzenia wiedzy o języku polskim i jego roli w kulturze, Polskie Radio S.A. emitowało programy i audycje upowszechniające wiedzę o języku polskim”.

Podkreślony został fakt, że Zarząd Polskiego Radia S.A., jeszcze przed wejściem w życie ustawy o języku polskim określił „Zasady postępowania pracowników PR S.A.”, w których zapisano m.in.: „audycje Polskiego Radia S.A. powinny w swoich treściach przede wszystkim (...) dbać o poprawność i piękno języka ojczystego”.

NIK pozytywnie ocenia działania Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które przygotowuje dla wszystkich programów Polskiego Radia S.A. m.in. audycje z zakresu polskiej i obcej kultury ludowej o charakterze popularnym, edukacyjnym i artystycznym, realizując tym samym obowiązek upowszechniania szacunku dla regionalizmów i gwar, a także przeciwdziałania ich zanikowi.

Dobrze zostały również ocenione działania Polskiego Radia w zakresie dbałości o doskonalenie sprawności językowej i poprawne używanie języka polskiego przez dziennikarzy, jak również działania w zakresie dbałości o poprawność językową na antenie, przeciwdziałania jego wulgaryzacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ustawa o języku polskim przestrzegana

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl