SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Iraku zamknięto dwie stacje telewizyjne

Dwie negatywnie oceniające wyrok sądu irackiego stacje telewizyjne zostały zamknięte z powodu destabilizowania sytuacji w kraju.

Organizacja broniąca wolności dziennikarzy: The Committee to Protect Journalists (CPJ) wyraziła swoje zmartwienie decyzją o zamknięciu dwóch sunnickich satelitarnych stacji telewizyjnych. Ministerstwo spraw wewnętrznych Iraku miało wydać decyzję o zamknięciu stacji Al-Zawraa TV z Bagdadu i Saleheddin TV z Tikritu za wzniecanie niepokoju w pierwszych godzinach po tym jak były prezydent Iraku Saddam Hussein został skazany na karę śmierci – wynika z informacji CPJ.

Saleheddin TV nadawał na żywo przebieg demonstracji popierających Husseina i specjalny program, dzięki któremu każdy widz mógł przez telefon wyrazić swoją opinię na temat wyroku skazującego byłego prezydenta.

Telewizja Al-Zawraa otrzymała już wcześniej kilka ostrzeżeń od rządu, że jeśli stacja nie zmieni sposobu prezentacji swoich politycznych sprawozdań, zostanie zamknięta. W oświadczeniu opublikowany na swojej stronie internetowej, mająca swoją siedzibę w Nowym Jorku organizacja CPJ wyraziła zmartwienie z powodu działań irackiego ministra spraw wewnętrznych o trwałym zamknięciu dwóch stacji telewizyjnych.

Urzędnicy iraccy mówią, że ministerstwo zamknęło stacje z powodu destabilizowania przez nie sytuacji wewnętrznej kraju i zakłócaniu ciszy nocnej przez przeprowadzanie z Irakijczykami wywiadów po ogłoszeniu wyroku. Policja chce przesłuchać właścicieli stacji, sunnickich biznesmenów: Hassna Khataba i Abdelrahmana Dahasha.

Mishaan al-Jubouri, członek irackiego parlamentu, jeden z właścicieli Al-Zawraa TV powiedział, że władze zamknęły stację w odwecie za krytyczną ocenę werdyktu sądu, skazującego Husseina na karę śmierci przez powieszenie.

CPJ bardzo negatywnie odnosi się do działań rządu irackiego, uważając, że blokuje on publikację wielu informacji w brutalny sposób. Organizacja przywołuje nawet osobną sprawę zamordowanego w północnym Bagdadzie Ahmada al-Rashida, 28-letniego korespondenta i współwłaściciela al-Sharqiya TV, dodając, że trwa śledztwo w sprawie okoliczności jego zabójstwa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Iraku zamknięto dwie stacje telewizyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl