SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

W Turkmenistanie otwarto pierwsze kafejki internetowe

W piątek w stolicy Turkmenistanu decyzją nowego prezydenta otwarto pierwsze kafejki internetowe.

Prezydent Gurbanguli Berdymukhamedov zapowiedział, że niedługo wszystkie szkoły będą miały dostęp do sieci.

„Otworzyliśmy kafejki w Ashgabat. Następne pojawią się w kolejnych największych miastach” – powiedział Berdymukhamedov podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu. „Niedługo każda publiczna szkoła będzie miała połączenie z internetem.”

Dwie kafejki zlokalizowane zostały w centrum Ashgabat. Jedna znajduje się w posowieckim budynku centrali telegraficznej, a druga w zdezelowanej bazie centrali telefonicznej.
Wyposażono je w pięć komputerów, umieszczonych w małych pomieszczeniach, wraz z plastikowymi krzesłami i obdartymi biurkami.

„Przez większą część piątku było pusto” – mówi administratorka kafejek Jenet Khudaikulieva. „To dlatego, że niewiele osób jak na razie o nich słyszało.” Khudaikulieva stanowczo stwierdziła, że żadne strony nie będą blokowane, a korzystający i witryny przez nich odwiedzane nie będą w żaden sposób rejestrowane. „Wszystkie strony internetowe są dostępne” – powiedziała.

Wcześniej dostęp do internetu w Turkmenistanie był ograniczony do kilku stron, a niezależne publikacje blokowały rządowe filtry.

Nie wiadomo czy z uwagi na cenę kafejki będą cieszyły się popularnością. Jedna godzina przy komputerze kosztuje około 3 euro. Tymczasem w Turkmenistanie 2/3 mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa, a średnie miesięczne zarobki to około 76 euro. „Prędkość połączenia jest fantastyczna, ale cena jest odstraszająca” – powiedziała Gulsar Berdyklycheva, studentka trzeciego roku na uniwersytecie, która wstąpiła do kafejki aby sprawdzić swoją pocztę.

Za czasów dwudziestoletnich, autokratycznych rządów poprzedniego prezydenta Saparmurata Niyazova, dostęp do internetu w Turkmenistanie był ściśle ograniczony. Mogli z niego korzystać tylko urzędnicy państwowi i oficjalnie dopuszczone grupy, ambasady, akredytowani dziennikarze zagraniczni i międzynarodowe organizacje.

Berdymukhamedov w ubiegłą niedzielę odniósł zdecydowane zwycięstwo nad swoimi pięcioma kontrkandydatami w wyborach prezydenckich. W środę został zaprzysiężony. Głosowanie odbywało się pod ścisłą kontrolą i nie było monitorowane przez zagranicznych obserwatorów.

Oprócz reformy edukacyjnej, wzrostu płac i wspierania prywatnej przedsiębiorczości, nieograniczony dostęp do internetu był jedną z obietnic wyborczych Berdymukhamedova.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Turkmenistanie otwarto pierwsze kafejki internetowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl