SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wałęsa: zastanawiam się nad propozycją TVP

Lech Wałęsa nie zdecydował jeszcze, czy przystać na propozycję prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego dotyczącą wystąpienia telewizyjnego byłego prezydenta. TVP podkreśla, że jest otwarta na wszelkie sugestie L. Wałęsy.

Wałęsa: zastanawiam się nad propozycją TVP

"Na nic jeszcze się nie zgodziłem. Nie wiem, czym mam jakiś interes do współpracy z tymi ludźmi" - powiedział b. prezydent.

Jak poinformował w sobotę Piotr Gulczyński, dyrektor warszawskiego Instytutu Lecha Wałęsy (ILW), propozycja wystąpienia b. prezydenta w Programie I TVP padła w liście, który prezes Urbański wysłał w piątek po południu.

Prezes Urbański zaproponował wystąpienie w prime-timie, które trwałoby około 8 minut, a więc miałoby formułę zbliżoną do orędzia - wyjaśnił Gulczyński.

"Jesteśmy otwarci w sprawie formy tego wystąpienia, czy to będzie wystąpienie, czy wywiad, czy nagrywany przez TVP, czy też taśma dostarczona przez pana prezydenta" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka TVP Aneta Wrona.

Zastrzegła, że do tej pory TVP nie otrzymała oficjalnej odpowiedzi, czy Lech Wałęsa zdecyduje się na wystąpienie. Jak dodała, z wstępnych ustaleń wynika, że wystąpienie miałoby się odbyć 30 czerwca w TVP1 po głównym wydaniu "Wiadomości". "Szczegóły mają być ustalone w tym tygodniu" - powiedziała Wrona.

Piątkowy list zawierający propozycję wystąpienia telewizyjnego b. prezydenta jest kolejnym w tym tygodniu, jaki wysłał prezes TVP do Lecha Wałęsy.

Listy mają związek z filmem "TW Bolek", pokazanym w TVP w ubiegłą środę. Przed emisją tego materiału b. prezydent domagał się, by TVP jej zaniechała - w przeciwnym razie zagroził procesem, w którym - jak zapowiedział - będzie domagać się 20 mln zł.

W liście do TVP Wałęsa podkreślał, że film oskarża go "o współpracę z komunistyczną Służba Bezpieczeństwa i uznaje za TW Bolek, co stanowi udowodnione sądownie całkowite kłamstwo".

W odpowiedzi na to prezes TVP uzasadniając odmowę wstrzymania filmu, napisał: "Obowiązująca w Polsce wolność słowa wyklucza stosowanie cenzury prewencyjnej". Jednocześnie podkreślał, że TVP nadal oferuje b. prezydentowi Lechowi Wałęsie czas antenowy, w którym będzie się on mógł odnieść do filmu na swój temat.

W poniedziałek ukazała się, wydana przez IPN, książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", autorstwa historyków Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.

Główne tezy książki mówią o tym, że w początkach lat 70. Wałęsa był agentem SB o kryptonimie "Bolek". Akta o tym świadczące, według autorów, Wałęsa zabrał w latach 90.; według nich w 2000 r. Sąd Lustracyjny wadliwie ocenił dowody nt. Wałęsy i pominął ich część. Wałęsa zaprzecza zarzutom o współpracę.

"Nie mam jeszcze tej książki. To są poważne sprawy, trzeba się nad tym poważnie zastanowić. Od historyków czy dziennikarzy trudno będzie coś wydębić" - powiedziałWałęsa, zapytany, czy złoży pozwy sądowe w związku z publikacją książki na swój temat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wałęsa: zastanawiam się nad propozycją TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl