SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Waniek: koniec TKM w TVP

Przejaw nowej tendencji w mediach publicznych

Wyniki czwartkowych wyborów do rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej są przejawem nowej tendencji w mediach publicznych - wygrała idea ponadpolitycznej współpracy - powiedziała przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek.

W radzie nadzorczej TVP z dawnego składu pozostała jedna osoba. W Polskim Radiu na 8 wybieranych osób, 6 zasiadało w radzie nadzorczej poprzedniej kadencji. Wymaganej do wyboru większości głosów nie uzyskali kandydaci Włodzimierza Czarzastego i Adama Halbera. Zadowolenie z wyniku wyborów wyrazili członkowie Krajowej Rady związani z prawicą.

W wywiadzie dla Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia Danuta Waniek powiedziała, że starała się, aby nowe składy rad nadzorczych były bardziej pluralistyczne. Przewodnicząca Krajowej Rady podkreśliła, że w wyborach wygrała idea ponadpolitycznej współpracy. Danuta Waniek dodała, że taka była jej intencja. Podkreśliła przy tym, że odpolitycznienie składów rad nadzorczych jest przejawem wprowadzania europejskich obyczajów. Wyniki wczorajszych wyborów są, zdaniem Waniek, krokiem w kierunku likwidacji zasady "TKM".

Przewodnicząca Krajowej Rady oświadczyła, że ewentualna zmiana na stanowisku prezesa Telewizji Polskiej zależy tylko od członków jej rady nadzorczej. Danuta Waniek wyjaśniła, że rady nadzorcze mediów publicznych przede wszystkim kontrolują ich wydatki i dochody. Zajmują się też sprawami programowymi.

Zdaniem przewodniczącej Krajowej Rady, rady nadzorcze powinny też poszukać sposobu finansowania mediów publicznych, gdyż abonament, z którego są one częściowo finansowane, jest obecnie ściągany tylko w 51%. Danuta Waniek podkreśliła, że media publiczne są dobrem narodowym i nie można wzywać do niepłacenia abonamentu, tak, jak to czynią niektóre siły polityczne. Do poprawy ściągalności abonamentu jest, zdaniem Waniek potrzebna nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która od półtora roku leży w Sejmie.

Danuta Waniek powiedziała, że członkiem rady nadzorczej TVP, powołanym przez ministra skarbu, będzie profesor Krzysztof Rutkowski, który już dostał nominację. Nie wiadomo natomiast, kogo minister powoła do rady nadzorczej Polskiego Radia.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Waniek: koniec TKM w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl