SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wasilewska-Trenkner: RPP może rozważyć podwyżki stóp proc. w 2007 r.

Obecnie nic nie wskazuje na możliwość dalszych obniżek stóp procentowych, zaś w przyszłym roku możliwe będzie korygowanie poziomu stóp w górę.

Wynika z piątkowych wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Haliny Wasilewskiej-Trenkner.

„Stopa procentowa to takie narzędzie, które działa z pewnym opóźnieniem. To opóźnienie to jest akurat przełom 2007/2008 roku. Rada musiałaby zacząć się poważnie zastanawiać, czy nie należałoby jednak na przyszłość, chcąc inflację zatrzymać ciągle na bardzo niskim poziomie, ewentualnie rozważyć możliwości podwyższenia stóp. To by było asekuranckie stanowisko” – powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla radia PiN.

„Przyjęliśmy zasadę, że obserwujemy bacznie, czy te zagrożenia, które dają o sobie znać w tej chwili, głównie w otoczeniu zewnętrznym Polski, nie wpłyną na inflację w nadchodzących miesiącach, [postanowiliśmy] jednak na razie stóp nie ruszać, dając gospodarce sygnał, że na razie wszystko jest zrównoważone, na razie wszystko jest w porządku” – dodała, komentując środową decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.

Podkreśliła, że biorąc pod uwagę obecna sytuację, szansy na obniżki stóp nie ma, ale nie wiadomo, co się może jeszcze zdarzyć.

„Sądzę, że nie powinniśmy tego robić, dlatego że chyba nie należy gospodarki rozpędzać ponad miarę, ona powinna zachowywać się w sposób zrównoważony. W tej chwili jest zrównoważona, więc dajmy jej tę szansę, niech się rozwija” – powiedziała członek RPP.

„Może się okazać, że w przyszłym roku podwyżki… że korekty stóp procentowych, tak to nazwijmy, będą niezbędne” – stwierdziła Wasilewska-Trenkner.

Jej zdaniem, inflacja w najbliższych miesiącach pozostanie na niskich poziomach.

„Inflacja w tym roku, w drugim kwartale i w trzecim też będzie na pewno niska, natomiast co do czwartego kwartału, to jeszcze duży znak zapytania. Takim największym znakiem zapytania jest przede wszystkim ropa naftowa, jej ceny mogą nas nieprzyjemnie zaskoczyć” – powiedziała.

Inflacja konsumencka wyniosła w marcu 0,4% r/r wobec 0,7% w lutym.

Kwietniowa projekcja inflacji banku centralnego – czyli scenariusz zakładający brak zmian w polityce pieniężnej – wskazuje, że tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie prawdopodobnie nieznacznie niższe w 2006 roku, zbliżone w 2007 roku, ale w 2008 roku nieco wyższe od oczekiwanego w styczniowej projekcji.

Według projekcji, z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,5-2,0% w IV kw. 2006 r. (wobec 0,5-2,3% w projekcji styczniowej), 1,3-3,4% w IV kw. 2007 r. (wobec 1,1-3,6%) oraz 1,2-3,9% w IV kw. 2008 r. (wobec 0,8-3,9%).

Podobnie jak prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Leszek Balcerowicz, Wasilewska-Trenkner zgodziła się z oczekiwaniami resortu finansów co do wzrostu PKB o 5,2% w pierwszym kwartale br. Według niej, wzrost osiągnie co najmniej 5,0%.

„Mam nadzieję, że jeśli będzie trochę więcej, to jest to tego typu odchylenie, które byłoby pozytywne” – powiedziała.

„Boję się, że gospodarka będzie miała trudności, żeby w kolejnych kwartałach mieć tak wysokie tempo wzrostu, dlatego że w roku 2005 kolejne kwartały były coraz lepsze. Wobec tego utrzymanie ciągle 5-proc. różnicy wobec poprzednich kwartałów będzie dla gospodarki trudnym wyzwaniem” – dodała członek rady.

Według kwietniowej projekcji, roczne tempo wzrostu PKB utrzyma się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,9-5,0% w 2006 r. (wobec 3,8-5,1% w styczniowej projekcji); 3,4-5,8% w 2007 r. (wobec 3,4-5,2%) oraz 3,5-6,2% w 2008 r. (wobec 3,6-5,5%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wasilewska-Trenkner: RPP może rozważyć podwyżki stóp proc. w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl