SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiceszef TVP gościł w Gujanie na koszt prywatnej firmy

Marcin Bochenek wiceprezes TVP, który forsował budowę platformycyfrowej wspólnie z SES Astra, bawił się na koszt tej firmy wGujanie Francuskiej.

Wiceszef TVP gościł w Gujanie na koszt prywatnej firmy

Marcin Bochenek odbył w maju kilkudniową podróż do AmerykiPołudniowej. W rozmowie z Newsweekiem stwierdził, że był tamjedynie 20-30 godzin, a wydelegował go sam szef TVP AndrzejUrbański. Bochenek zapewnił też, że wizyta nie miała żadnego wpływuna jego ocenę późniejszej oferty Astry dla telewizji.

- To był normalny wyjazd służbowy. Na miejscu byliprzedstawiciele stacji z całego świata. Jak wydarzenie z maja możemieć wpływ na to, co się dzieje w październiku - dodaje innyuczestnik podróży Piotr Dmochowski-Lipski. Dmochowski-Lipski zostałniedawno zwolniony ze stanowiska dyrektora biura finansów irestrukturyzacji TVP. To właśnie jego biuro jako jedyne pozytywniezaopiniowało kontrowersyjny projekt.

O zamieszaniu wokół propozycji Astry było głośno w listopadzie.Tuż po wyborach dwaj wiceprezesi publicznej telewizji, w tymBochenek, próbowali uzyskać zgodę zarządu na rozpoczęcieszczegółowych negocjacji z luksemburską spółką.

Współpraca z Astrą miałaby wyglądać tak, że Astra nie tylkoretransmitowałaby sygnał kanałów do abonentów, ale na zlecenietelewizji publicznej miałaby całkowicie zająć się obsługą ikontrolą platformy łącznie ze sprzedażą jej usług.

Jak pisano wtedy Astra chciała zawrzeć z TVP dziesięcioletniąumowę, w ramach której telewizja publiczna miałaby zapłacić 114 mlneuro za obsługę platformy. Ponadto TVP miała udostępnić Astrze czasantenowy na reklamę o wartości 105 mln euro netto na promocjęwspólnego przedsięwzięcia (w ciągu siedmiu lat). TVP miałabyrównież sfinansować dostawę pierwszego miliona dekoderów cyfrowych,z jakich korzystają odbiorcy platform cyfrowych. Przy takiejkonstrukcji cały system nadawczy platformy przechodzi w ręcezagranicznej spółki.

Nie zgodził się na to prezes Urbański. Wykonane na jego zlecenieekspertyzy wykazały, że umowa na warunkach proponowanych przezAstrę byłaby niezgodna z prawem i niekorzystna dla TVP.

Astra współpracuje z Telewizją Polską od dwóch lat, wynajmującjej miejsca na satelitach. Dlatego Krzysztof Surgowt, prezespolskiego oddziału SES Astra, nie widzi niczego dziwnego w tym, żejego firma gościła przedstawicieli TVP na kosmodromie wGujanie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiceszef TVP gościł w Gujanie na koszt prywatnej firmy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl