SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

WIG20 odrobił część strat z otwarcia

Złe nastroje na europejskich i azjatyckich parkietach spowodowały, że główne indeksy warszawskiej giełdy rozpoczęły poniedziałkowe notowania od spadków. W ciągu dnia zdołały jednak nieco odrobić straty i WIG20 zakończył sesję powyżej poziomu 1.500 pkt.

WIG20 odrobił część strat z otwarcia

"Ostatnie sesja z zeszłego tygodnia miała negatywny wymiar. Spadki objęły kolejno Azję, Europę i Amerykę. W tej ostatniej spadki rzędu 3% nie stanowiły dobrej prognozy na początek kolejnego tygodnia. Poranne humory inwestorom na starym kontynencie zepsuły dodatkowo wieści z Azji gdzie rynki dotknęła kolejna fala przeceny. Do tego doszło załamanie na kontraktach futures na amerykańskie indeksy gdzie notowano spadki rzędu 4%. Niższe otwarcie w Europie było ponownie przesądzone" - ocenił Łukasz Janus, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego

Na otwarciu WIG20 spadł o 4,01% do poziomu1.493,37 pkt, niemiecki DAX zanotował spadek o 3,65%, a francuski CAC40 o 2,49%. Pierwsza godzina handlu upłynęła pod znakiem spadków które sprowadziły indeks blue chipów do nowego minimum bessy 1.470,85 pkt.

"Zniżka notowana była także na rynku surowcowym, gdzie chwilami cena baryłki była poniżej 60 USD), a widmo globalnej recesji nadal ciążyło nad rynkiem. Podkreślano także, że ostanie spadki na akcjach i aprecjacja USD w dużej mierze wywołane były masowym wycofywaniem środków z funduszy inwestycyjnych i hedgingowych. Jednak przed godz. 11 chętnych do dalszej sprzedaży brakło, co pozwoliło na przebudzenie byków i rajd na północ, który zatrzymał się dopiero na piątkowym zamknięciu"- skomentował Janus.

Po chwili uspokojenia indeks powrócił do ruchu w górę, co wyprowadziło indeks WIG20 do sesyjnego maksimum na poziomie 1.607,65 pkt. Po zdobyciu lokalnego szczytu nastąpił natomiast lekki spadek przygotowujący rynek do otwarcia giełdy na Wall Street. Inwestorzy nie spodziewali się dobrego otwarcia ze względu na minusowe notowania kontraktów na tamtejsze indeksy. NASDAQ otworzył się niżej o 1,3%, a DJIA o 0,5%.

"Trzydzieści minut później na rynek napłynęła informacja o sprzedaży nowych domów w USA, która wzrosła o 2,7% przy rynkowej prognozie na poziomie -0,4%. Rynek nie zareagował na tą wiadomość tworząc w ostatnich minutach konsolidację na WIG20 między 1570-1595pkt, natomiast zamknięcie znalazło się na poziomie 1570,11pkt (+0,93%)"- ocenił analityk BDM.

Wśród spółek o największej kapitalizacji najlepiej zachowywały się walory GTC (+7,48%) oraz Polimex (+7,20%), a najwięcej straciły akcje CEZ (-9,41%) i Agory (-3,88%).

WIG stracił na zamknięciu 0,05% i wyniósł 25.278,60 pkt. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,38 mld zł.

  • Więcej informacji:
  • WIG20
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: WIG20 odrobił część strat z otwarcia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl