SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

World Press Photo 2019: „Płacząca dziewczynka na granicy” zdjęciem roku

W rozstrzygniętym właśnie konkursie World Press Photo tytuł Zdjęcie Roku przyznano fotografii „Płacząca dziewczynka na granicy” Johna Moore’a. Fotoreportażem Roku został cykl „The Migrant Caravan”, a Interaktywnym Zdjęciem Roku - „Ostatnie pokolenie”.

„Płacząca dziewczynka na granicy”, fot. John Moore/USA Getty ImagesArticle

Zdjęcie „Płacząca dziewczynka na granicy” wykonał John Moore z amerykańskiego oddziału Getty Images. Fotografia pokazuje kilkuletnią Sandrę Sanchez, która płacze, podczas gdy jej matka jest przeszukiwana przez straż przy granicy USA i Meksyku.

Fotografia zyskała dużą popularność w połowie ub.r., kiedy zaostrzono zasady co do przyjmowania w USA nielegalnych imigrantów. Jej przeróbka, z samym wizerunkiem dziewczynki i prezydenta Donalda Trumpa, pojawiła się na okładce magazynu „Time”.

W World Press Photo do tytułu Zdjęcia Roku było nominowanych jeszcze pięć fotografii, prezentowaliśmy je w drugiej połowie lutego.

 

We wprowadzonej w tej edycji konkursu kategorii Fotoreportaż Roku nagrodzony został Pieter Ten Hoopen z Agence Vu/Civilian Act za cykl „Karawana migrantów”.

Nominowano jeszcze dwie prace: „Kryzys w jeziorze Czad" Marco Gualazziniego i „Kryzys w Jemenie” Lorenzo Tugnoliego.

Interaktywnym Zdjęciem Roku zostało „Ostatnie pokolenie” autorstwa Frontline/The GroundTruth Project.

 

Natomiast tytuł Internetowego Wideo Roku przyznano pracy „Spuścizna polityki ‘zero tolerancji’: straumatyzowane dzieci bez dostępu do leczenia” autorstwa Univision News Digital.

 

W konkursie World Press Photo przyznano też nagrody w poszczególnych kategoriach konkursowych: Sprawy współczesne, Środowisko, Informacje ogólne, Projekty długoterminowe, Natura, Portrety, Sport i Newsy. We wszystkich nagrodzono zarówno za pojedyncze zdjęcia, jak też serie.

Do tegorocznej edycji World Press Photo zgłoszono 78,8 tys. zdjęć. W styczniu i pierwszej połowie lutego oceniało je niezależne jury złożone z ponad 20 osób z dużym doświadczeniem w branży fotograficznej. Nominacje otrzymał zdjęcia wykonane przez 43 fotografów z 25 krajów. Na tej liście nie było Polaków.

Wszystkie nagrody wręczono w czwartek na gali w Amsterdamie. Zdobywcy tytułów Zdjęcia Roku i Fotoreportaż Roku dostali po 10 tys. euro, wszyscy nagrodzeni i nominowani otrzymali też pamiątkowe dyplomy, a ich prace będą prezentowane w okolicznościowym albumie i na wystawie.

Konkurs World Press Photo jest organizowany od 1955 roku. W br. odbyła się jego 62. edycja.


Zdobywcy I nagród w kategoriach konkursowych World Press Photo 2019


Sprawy współczesne

„The Cubanitas” (zdjęcie pojedyncze)
Diana Markosian, Magnum Photos

„Blessed Be the Fruit: Ireland's Struggle to Overturn Anti-Abortion Laws” (seria)
Olivia Harris

Środowisko

„Akashinga - the Brave Ones” (zdjęcie pojedyncze)
Brent Stirton, Getty Images

„The Lake Chad Crisis” (seria)
Marco Gualazzini, Contrasto

Informacje ogólne

„The Disappearance of Jamal Khashoggi” (zdjęcie pojedyncze)
Chris McGrath, Getty Images

„Yemen Crisis” (seria)
Lorenzo Tugnoli, Contrasto / „Washington Post„

Projekty długoterminowe

„Beckon Us From Home” (seria)
Sarah Blesener

Natura

„Harvesting Frogs’ Legs” (zdjęcie pojedyncze)
Bence Máté

„Falcons and the Arab Influence” (seria)
Brent Stirton, Getty Images / „National Geographic”

Portrety

„Dakar Fashion” (zdjęcie pojedyncze)
Finbarr O'Reilly

„Land of Ibeji” (seria)
Bénédicte Kurzen and Sanne de Wilde, Noor

Sport

„Boxing in Katanga” (zdjęcie pojedyncze)
John T. Pedersen

„Crying for Freedom” (seria)
Forough Alaei

Newsy

„Płacząca dziewczynka na granicy” (zdjęcie pojedyncze)
John Moore, Getty Images

„Karawana migrantów” (seria)
Pieter Ten Hoopen, Agence VU/Civilian Act

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: World Press Photo 2019: „Płacząca dziewczynka na granicy” zdjęciem roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
muszkins
Przygnębiające są niektóre ze zdjęć :(
odpowiedź
User
MS
Przygnębiające są niektóre ze zdjęć


nioo, i szczóglinie te które mają odegrać jakąś rolę w bieżącej polityce.

Co tam konflikty zbrojne, co tam urywanie łbów na czarnym lądzie, a tym bardziej co tam dramaty w bardzo wpływowej już Azji, największy dramat rozgrywa się teraz na granicy ameryskańsko-meksykańskiej, gdzie ...rozbeczał się dzieciak. Po tym, gdy profesjonalnie przeprowadzający przeszukanie funkcjonariusz, dyscyplinująco podniósł głos na jego matkę jeśli nie ćpunkę, to handlarę tym uszczęśliwiaczem. A nawet jeśli ani nie ćpunkę, ani nie handlarę, to po co są granicę skoro przekraczanie ich rozgrzeszane przez lewicę, ma być właściwie niepenalizowane? No co? Dlaczego nas nie wpuszczono od razu do Schengen, a LEGALNIE przekraczających granicę (szczególnie niemiecką), 15 lat pod odzyskaniu niepodległości w upokarzający sposób trzepano? Bo co? W Polsce nie było wówczas wojny?
W Meksyku też nie ma. Co najwyżej tłuką się gangi narkotykowe między sobą lub z policją. Czyja to wina? Trumpa? W Polsce w latach 90-tych również było zaciekawie. W miastach poniżej miliona, chyba wszędzie dwucyfrowe bezrobocie... Z bezpieczeństwem też nie było tak jak teraz. Łbów może tak częśto jak w Meksyku nie urywano, ale każdy kto miał odrobinę lepszy samochód ( co oznaczało już 5-6 letnią toyotę z Niemiec), zasypiał co noc w niepokoju, czy następnego dnia ją znajdzie pod domem. To były realia polskich lat 90tych. Ludzie chcieli pracować w Niemczech, w Wielkiej Brytanii - jak to wyglądało wtedy, dla tych którym to się  udawało - żal wspominać. Pensje kilka razy niższe od lokalsów, taki pracodawca był czasami panem i władcą, widząc, że jest się nielegalnie.

Także spokojnie z tymi Meksykanami. Gdyby nie było społecznego problemu, Trump nie brałby go na sztandary. Płynęli do Stanów w niektórych latach masowo.

Kapituła WPP lubi ferować takie "diagnozy" dla współczesnego świata. Winny jest Trump, nie rządy krajów z których ci ludzie uciekają.

W tym roku to i tak lajt hipokryzji, jeszcze długo nie przebiją tego syryjskiego dzieciaka wyłowionego na plaży, bo jego tatuś chciał zarobić na nowe zęby.
odpowiedź