SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WSA o roamingu krajowym

12 kwietnia 2007 r. został ogłoszony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie ze skargi PTC na postanowienie prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 6 listopada 2006 r.

Polska Telefonia Cyfrowa wnioskowała o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt niewydania przez Prezesa UKE w stosunku do PTC decyzji w sprawie:

- ustalenia znaczącej pozycji rynkowej PTC lub kolektywnej pozycji znaczącej (wraz z innymi operatorami sieci komórkowych) na krajowym rynku świadczenia usługi dostępu rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych;

- nałożenia obowiązków regulacyjnych na PTC, w tym obowiązku zapewnienia innym przedsiębiorcom dostępu telekomunikacyjnego w zakresie świadczenia usługi dostępu i rozpoczynania połączeń w ruchomych publicznych sieciach telefonicznych (roaming krajowy).

Prezes UKE w drodze postanowienia odmówił wydania wnioskowanego zaświadczenia w części potwierdzającej stan prawny, z którego wynika brak zobowiązania po stronie PTC wykonywania obowiązku uwzględniania uzasadnionych wniosków przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie zapewnienia usług roamingu w sieciach ruchomych. W pozostałej zaś części Prezes UKE przychylił się do żądania PTC i wydał zaświadczenie o żądanej treści.

PTC w skardze na to postanowienie zarzuciła Prezesowi UKE naruszenie przepisów art. 7, 8, 9, 10, 77, 217 i 218 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2007 r. oddalił skargę PTC. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, iż Prezes UKE prawidłowo rozpatrzył wniosek i prawidłowo wydał postanowienie. Sąd podniósł, iż wydanie zaświadczenia o treści żądanej przez PTC nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa, bowiem wydanie takiego zaświadczenia byłoby interpretacją prawa (obowiązki wynikają przecież z ustawy).

Dołącz do dyskusji: WSA o roamingu krajowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl