SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmniejszył się udział inwestorów zagr. na GPW

Udział inwestorów zagranicznych w obrotach akcjami na GPW zmniejszył się do 29% w I półroczu 2006 r. wobec 43% rok wcześniej.

Jednocześnie aż o 13 pkt. proc. do 37% wzrósł w obrotach tymi papierami udział inwestorów indywidualnych, a inwestorów instytucjonalnych zwiększył się nieznacznie o 1 pkt. proc. do 34%, wynika z informacji przekaznych dziennikarzom przez GPW.

„Nie ma powodów, aby sądzić, że zwiększenie aktywności inwestorów indywidualnych jest początkiem końca hossy na warszawskiej giełdzie. Nie widzę również przesłanek aby twierdzić, że zaangażowanie inwestorów zagranicznych spadnie w II półroczu. Spadek udziałów w obrotach na rynku akcji tej grupy inwestorów, związany jest przede wszystkim ze zwiększeniem aktywności inwestorów indywidualnych”- powiedział Ludwik Sobolewski, prezes zarządu GPW.

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami był najwyższy od dwóch lat, a wartość zawartych transakcji w I półroczu wysokości 58,7 mld zł przekroczyła już wartość transakcji zawartych w całym 2005 roku wysokości 46,2 mld zł.

W pierwszej połowie tego roku inwestorzy indywidualni handlowali średnio na każdej sesji akcjami wartymi 476 mln zł.

„W pierwszym półroczu zanotowaliśmy także znaczący wzrost średniej liczby transakcji akcjami do ponad 40 tys. na sesję. To nowy rekord w tej kategorii od 1994 roku, kiedy notowaliśmy poziom 25 tys. transakcji na sesję” – powiedział Tomasz Wiśniewski z działu produktów informacyjnych GPW.

Dodał, że budujące jest to, iż klientów indywidualnych nie zniechęca podatek od zysków kapitałowych. Według informacji z Ministerstwa Finansów, wartość podatków wpłaconych przez tę grupę podatników wyniosła 760 mln zł za 2005 rok, w porównaniu z 536 mln zł za 2004 rok” – powiedział Wiśniewski.

W rynku terminowym udział inwestorów indywidualnych w pierwszym półroczu wyniósł zarówno dla kontraktów terminowych, jak i opcji ok. 70%. W przypadku opcji oznacza to spadek wobec końca czerwca 2005 roku o 6 pkt.proc., a kontraktów terminowych spadek o 10 pkt.proc.

W pierwszej połowie roku udział inwestorów zagranicznych w rynku akcji spadł o 14 pkt. proc. do 29% licząc rok do roku i na koniec czerwca wyniósł 46,1 mld zł. Jak twierdzi prezes warszawskiej giełdy, nie jest to sygnał odwrotu zagranicznego kapitału z Polski, lecz efekt uaktywnienia się inwestorów indywidualnych.

„Pocieszający jest natomiast wzrost udziału inwestorów zagranicznych w obrotach opcjami oraz kontraktami terminowymi. Wyraźnie widać także rosnący udział inwestorów instytucjonalnych w tych dwóch grupach produktów” – powiedział Tomasz Wiśniewski.

Na rynku kontraktów terminowych udział inwestorów zagranicznych wzrósł na koniec czerwca 2006 r. o 1 pkt. proc. do 6% licząc rok do roku, osiągając poziom 220,6 tys. sztuk. Podobnie na rynku opcji udział ten zwiększył się o 1 pkt.proc.do 3%, przy poziomie 4,8 tys. sztuk.

Z kolei udział inwestorów instytucjonalnych na rynku kontraktów terminowych wzrósł o 9 pkt.proc. na koniec czerwca 2006 r. licząc rok do roku do 810,5 tys. sztuk, zaś na rynku opcji zaangażowanie to było 5 pkt.proc.wyższe, niż w I półroczu 2005 roku i wyniosło 56,5 tys. sztuk.

Na rynku kontraktów terminowych udział inwestorów instytucjonalnych wzrósł o 9 pkt. proc. na koniec czerwca 2006 r. licząc rok do roku do 810,5 tys. sztuk, zaś na rynku opcji zaangażowanie to było 5 pkt.proc. wyższe niż w I półroczu 2005 roku i wyniosło 56,5 tys. sztuk.

Wiśniewski poinformował, że prawie 20% wszystkich rachunków maklerskich obsługiwanych jest przez Internet. Udział zleceń złożonych za pośrednictwem Internetu w ogólnej liczbie zleceń na akcje wyniósł na koniec czerwca 61% wobec 46% rok wcześniej, 58% wobec 50% rok wcześniej stanowiły kontrakty terminowe zaś opcje 65% wobec 67% rok wcześniej.

Uczestnikami badania, przeprowadzonego przez GPW w lipcu było 19 krajowych biur i domów maklerskich. W badaniach uwzględniono obroty sesyjne realizowane na GPW.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zmniejszył się udział inwestorów zagr. na GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl