SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

91 proc. Polaków przeklina, częściej mężczyźni (infografika)

Niemal każdy był świadkiem jak ktoś inny przeklinał w miejscu publicznym, ale jedynie 42 proc. zwróciło z tego powodu komuś uwagę - wynika z badania IQS.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

91 proc. Polaków w wieku 15-50 lat przyznaje, że zdarza im się przeklinać. Częściej są to mężczyźni oraz osoby młodsze.

Najczęściej język wulgaryzmów towarzyszy nam w sytuacjach wzburzenia emocjonalnego (zdenerwowanie, irytacja itp. - 87 proc.), w sytuacjach stresowych (75 proc.) oraz w przypadku negatywnych zdarzeń/losowych wypadków (73 proc.).

Wulgaryzmy jako reakcja emocjonalna to bardzo często domena młodych - 96 proc. w grupie 15-24 lata. W sytuacji stresowej oraz innej negatywnej przeklinają częściej mężczyźni (81 proc. vs 65 proc. kobiet).

Rzadziej używamy wulgaryzmów w sytuacjach zagrożenia (37 proc.), zaskakujących sytuacjach (również pozytywnych - 37 proc.) oraz jedynie po to, aby wzmocnić wypowiedź (24 proc.). Jako mocny przerywnik, wulgaryzmów lubią używać młodzi – 39% w grupie wiekowej 15-24 lata.

Powściągliwości nie okazujemy nawet w miejscach publicznych: 66 proc. respondentów przyznało, że zdarza im się przeklinać w pracy. Dominują w tej grupie mężczyźni (79 proc. vs 51 proc. kobiet) oraz osoby z niższym wykształceniem (71 proc. vs 59 proc. z wyższym). Na "ulicy" zdarza się używać nieodpowiednich słów co drugiej badanej osobie. Częściej są to młodsi (67 proc.w grupie 15-24 lata) oraz mieszkańcy miast powyżej 100 tys. (59 proc.).

Z kolei na pytanie "Czy zdarzyło się Pani/Panu zwrócić komuś uwagę w związku z tym, że przeklinał?”, twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. Bardziej wrażliwe (i odważne) są kobiety (45 proc. vs 39 proc. mężczyzn) oraz osoby w średnim wieku (91 proc. w grupie 25-34 lata).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą IQS w 2016 r. z wykorzystaniem  panelu internautów Opinie.pl, na próbie N=500 Polaków w wieku 15-50 lat.

Dołącz do dyskusji: 91 proc. Polaków przeklina, częściej mężczyźni (infografika)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl