SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio o zwolnieniu Agaty Kasprolewicz: „Nie była pracownikiem Jedynki, decyduje redaktor naczelny”

To redaktor naczelny decyduje, kto prowadzi programy na danej antenie - brzmi odpowiedź Polskiego Radia na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zwolnienia Agaty Kasprolewicz z radiowej Jedynki.

Agata KasprolewiczAgata Kasprolewicz

W lipcu 2019 roku kierownictwo Polskiego Radia zmieniło strukturę wewnętrzną i zlikwidowało naczelne redakcje publicystyki międzynarodowej, w której pracowała Agata Kasprolewicz. Dziennikarka nie otrzymała przydziału na żadną z anten. Z dnia na dzień dyrekcja zdecydowała o zakazie prowadzenia przez nią programów. Pracownicy rozgłośni stanęli w jej obronie, żądając uzasadnienia tej decyzji i przywrócenia jej na antenę, 77 radiowców napisało w jej sprawie do prezesa Polskiego Radia.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar pod koniec ub.r. zwrócił się z pytaniem do dyrektor radiowej Jedynki Agnieszki Kamińskiej o powody odsunięcia od anteny Kasprolewicz.

- Powyższa informacja wywołuje zaniepokojenie obecną sytuacją dotyczącą polityki kadrowej prowadzonej przez Jedynkę Polskiego Radia. W mojej ocenie decyzje w tym zakresie powinny być podejmowane wyłącznie w oparciu o przejrzyste zasady, z poszanowaniem niezależności redakcyjnej dziennikarzy i redaktora naczelnego, konieczne jest również każdorazowo podanie uzasadnienia rozwiązania współpracy z danym dziennikarzem - podkreślił Bodnar.

Odpowiedź na to pytanie, sygnowana przez rzeczniczkę Polskiego Radia Ewelinę Steczkowską, nadeszła kilka dni temu. - Pani Kasprolewicz nie była pracownikiem Programu I, w związku z czym kwestie związane z jej zatrudnieniem nie leżą w gestii dyrekcji anteny - czytamy w piśmie.

Ewelina Steczkowska podkreśliła też, że dobór prowadzących programy na antenie leży w kompetencji redaktora naczelnego, który - stosownie do brzmienia art. 7 ust. 2 pkt 7 Prawa prasowego - jest osobą posiadającą uprawnienia do decydowania o całokształcie działalności redakcji, w tym także o składzie pracowników i współpracowników. - Interwencja w sprawie zakończenie współpracy z Panią Agatą Kasprolewicz, a także wyrażone przez Pana zaniepokojenie, są mocno krzywdzące dla wszystkich pracowników Polskiego Radia - Spółki Akcyjnej, którzy każdego dnia dbają o zapewnienie pluralizmu przekazywanych treści. Pana interwencję w niniejszej sprawie można odebrać jako próbę nacisku na politykę redakcyjną rozgłośni publicznej, pomimo braku jakichkolwiek podstaw - stwierdziła rzeczniczka publicznego nadawcy.

Z danych Radio Track Kantar Polska wynika, że w czwartym kwartale 2019 roku udział radiowej Jedynki pod względem słuchania wynosił 5,3 proc.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio o zwolnieniu Agaty Kasprolewicz: „Nie była pracownikiem Jedynki, decyduje redaktor naczelny”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antena
Otóż nieprawda. W tej Spółce o wszystkim decyduje żona Czabańskiego, pełniąca oficjalnie funkcję dyrektora Biura Programowego i mściwie panujący przewodniczący Rady Mediów Narodowych. A gdyby ktoś pytał, to nie ma tu żadnego nepotyzmu ani sytuacji, w której został naruszony ład korporacyjny. To przecież „sąd przywrócił Anne Czabańską do pracy w Polskim Radiu”... i nie ma znaczenia, że oficjalnie nie jest prezesem, bo jest. Oboje z małżonkiem w tej instytucji decydują o wszystkim. Po prostu, Czabaland.
odpowiedź
User
Piotr
"...są mocno krzywdzące dla wszystkich pracowników Polskiego Radia - Spółki Akcyjnej, którzy każdego dnia dbają o zapewnienie pluralizmu przekazywanych treści."
Właśnie z powodu tego pluralizmu uroczyście wyprogramowałem stacje PolskiegoRadia ze wszystkich odbiorników w domu i samochodzie.
Dość tego "pluralizmu".
odpowiedź
User
Jego
Ja bym powiedział, że to raczej prularizm...
odpowiedź