SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz po reorganizacji struktury nie została przydzielona do żadnej z anten

Od początku lipca br. Polskie Radio zmieniło strukturę wewnętrzną i zlikwidowano m.in. redakcję publicystyki międzynarodowej PR. Kierownictwo miało deklarować, że w związku ze zmianami nikt nie zostanie zwolniony, ale do tej pory przydziału do żadnej z anten nie otrzymała Agata Kasprolewicz, pracująca wcześniej w tej redakcji.

fot. Polskie RadioArticle

Od lipca nastąpiła likwidacja naczelnych redakcji Polskiego Radia: sportowej, gospodarczej oraz publicystyki międzynarodowej. W ramach zmian w strukturze Programu 1 Polskiego Radia została utworzona redakcja aktualności oraz redakcja sportowa, a redakcja polityczno-społeczna zmieniła się w redakcję publicystyki. Natomiast w strukturze Programu 3 w redakcji programowej zostały utworzone działy: publicystyki międzynarodowej, sportowy i gospodarczy.

Kierownictwo rozgłośni miało zapewniać dziennikarzy, że w ramach reorganizacji struktury nikt nie zostanie zwolniony. P.o. rzecznik prasowa Polskiego Radia w odpowiedzi na pytania Wirtualnemedia.pl zapewniała, że zmiany mają na celu "lepsze funkcjonowanie spółki".

Z naszych informacji wynika jednak, że dziennikarka Agata Kasprolewicz do tej pory nie otrzymała przydziału na antenę. Pisaliśmy już w piątek, że związki zawodowe funkcjonujące w radiu dostały już pytania z działu kadr, jakie uprawnienia pracownicze mają Ernest Zozuń, Sylwia Zadrożna i właśnie Agata Kasprolewicz.

- W praktyce takie zapytanie oznacza szykowanie się do zwolnienia - mówi nam jeden z rozmówców.

Agata Kasprolewicz w kwietniu br. została bez podania powodów odsunięta od prowadzenia w Jedynce audycji „Więcej świata”.
- Dyrektor każdej anteny Polskiego Radia ma prawo doboru prowadzących - jest to autonomiczna decyzja redaktora naczelnego - tłumaczyło biuro zarządu nadawcy.

Ponadto, na ostatnim posiedzeniu rady programowej – jak wynikało z relacji członka rady, dziennikarza Jana Ordyńskiego – na jego pytanie o powody odsunięcia Kasprolewicz od anteny, szefowa Jedynki Agnieszka Kamińska miała odpowiedzieć, że "to jej autonomiczna decyzja i nie musi jej uzasadniać".

Przed kilkoma tygodniami przeciw tej decyzji zaprotestowało 77 pracowników Jedynki. Żądali merytorycznego uzasadnienia i przywrócenia Agaty Kasprolewicz na antenę stacji. Natomiast pod koniec czerwca sprawę omawiano na posiedzeniu rady programowej Polskiego Radia.

W ostatnich dniach Kasprolewicz pracowała nadal przy "Raporcie o stanie świata", emitowanym w Trójce. Z naszych informacji wynika jednak, że miała nie otrzymać żadnej propozycji ze strony kierownictwa o przydziale do redakcji którejś z anten – nikt nie kontaktował się z nią w tej sprawie.

Spytaliśmy o to p.o. rzecznika prasowego Polskiego Radia Ewelinę Steczkowską. - Kwestie personalne zostaną podane w późniejszym terminie - stwierdziła w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl.

Brak zaufania do zarządu w kwestii pracowników

Anna Rokicińska, która do października była we władzach Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia komentuje tę sprawę słowami: - Jeśli kierownictwo deklarowało, że nikt nie zostanie zwolniony to wierzę, że ma ku temu jakieś podstawy. Wierzę, że na podstawie tego, co powiedział zarząd, czyli prezes. Jeśli ta deklaracja nie jest dotrzymywana, a w to wątpimy, bo mamy ku temu podstawy, to jest nam bardzo przykro, że zarząd nie dotrzymuje danego słowa. Kto takiemu zarządowi po raz drugi uwierzy? Na pewno nie pracownicy - uważa.

Jak już informowaliśmy, w ostatnich dniach dziennikarz radiowej Trójki Ernest Zozuń został oddelegowany do archiwum Informacyjnej Agencji Radiowej, natomiast dziennikarka gospodarcza Sylwia Zadrożna zniknęła z anteny Jedynki, nadal przygotowuje jednak materiały do Polskiego Radia 24.

Z naszych informacji wynika, że Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia spotkał się z kierownictwem w sprawie dziennikarzy. Decyzje miano uzasadniać faktem, że "pracodawca ma do nich prawo i jest to autonomiczna decyzja kierownictwa anten".

- Dla mnie sprawa jest jasna, Ernest Zozuń jest dziennikarzem myślącym, czyli również krytycznym, za co ponosi konsekwencje - kwituje jeden z naszych rozmówców. – Nie spodziewam się niczego dobrego po tym zarządzie, wielokrotnie nie odpowiadał na nasze pisma (związkowców – przyp.red.), nie bierze pod uwagę naszych wskazań i próśb. Nie spodziewam się dobrej woli ze strony zarządu względem pracowników - komentuje.

Polskie Radio w sprawozdaniu finansowym podało, że na koniec ub.r. w naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej pracowało 10 osób, w naczelnej redakcji gospodarczej - 14, a w sportowej - 13.

W okresie od marca do maja 2019 roku Jedynka zajęła czwarte miejsce zajęła w rankingu słuchalności pod względem udziału w rynku. Jej wynik spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc.

W ub.r. Polskie Radio osiągnęło wzrost wpływów sprzedażowych o 12,96 proc. do 336,53 mln zł oraz 15,3 mln zł zysku netto (wobec 2,79 mln zł rok wcześniej). 69 proc. przychodów spółki pochodziło z abonamentu i związanej z nim rekompensaty, na koniec ub.r. nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. W br. planuje 62,05 mln zł straty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka Polskiego Radia Agata Kasprolewicz po reorganizacji struktury nie została przydzielona do żadnej z anten

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
B. Krzyk
Ohydna buta pisowskich politruków.
odpowiedź
User
rozbawiony
No coż okazuje się że pracując dla Polaka na umowę o pracę można być gorzej traktowanym niż na śmieciówkach.
odpowiedź
User
Bsrt
No to gdzie teraz pójdzie? Do TOK FM?
odpowiedź