WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

PKN Orlen złożył pozew przeciwko Yukos o zapłatę 250 mln USD

Analiza sejsmiczna potwierdza występowanie gazu łupkowego na koncesjach PKN Orlen

2010-05-25 A A A KOMENTARZE: 1 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Analiza sejsmiczna pięciu należących do PKN Orlen koncesji na Lubelszczyźnie potwierdziła możliwość występowania w nich gazu łupkowego.

Analiza sejsmiczna potwierdza występowanie gazu łupkowego na koncesjach PKN Orlen

"To, co zakładaliśmy pierwotnie, potwierdza się. Wytypowaliśmy już najbardziej perspektywiczne obszary" - powiedział DGP prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar.

Pełne wyniki badań oczekiwane są w październiku. "Pierwsze odwierty miałyby być wykonane już w przyszłym roku. Łącznie na etap poszukiwań Orlen ma wydać nawet ponad 100 mln zł" - czytamy dalej.

Według "DGP", PKN Orlen zawarł już 15 listów intencyjnych, m.in. z firmami Lane Energy, South West Energy, Eni i Shell. Polskie firmy - podobnie rzecz się ma z PGNiG - poszukują bowiem partnerów, który udostępnią technologię do pozyskiwania gazu z łupków.

Na maj PGNiG i Lane Energy Poland, a także Conoco Philips, zaplanowały pierwsze odwierty w Polsce. Według różnych szacunków, Polska może mieć największe złoża tego surowca, sięgające 1,6-3,0 biliona m. sześc. (w porównaniu do 14 mld m. sześc. rocznego zużycia).

Główny geolog i wiceminister ochrony środowiska Henryk Jezierski podkreślał jednak, że to, że gaz łupkowy faktycznie jest obecny w Polsce, będzie wiadomo za 4-5 lat, natomiast jego ewentualna eksploatacja może rozpocząć się za 10-15 lat.
 

Autor: masz / isb / pr

Wiecej informacji: Aaaliza sejsmiczna, gaz łupkowy, PKN Orlen

Komentarze (1) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia