SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz bliżej standardu DVB-I

Plany pełnego wdrożenia DVB-I we Włoszech nabierają kształtu po opublikowaniu nowego wydania włoskiej książki UHD.

Jak zaznacza Broadbandnews, książka wskazuje, że większość warunków wstępnych niezbędnych do stworzenia systemu etykietowania zgodnych z przepisami odbiorników telewizyjnych, zwanych lokalnie bollino, została już spełniona.

Książka jest następstwem trwających testów rynkowych DVB-I, które rozpoczęły się po weryfikacji koncepcji prowadzonej przez nadawcę Mediaset.

Specyfikacja DVB-I została również ratyfikowana przez ETSI jako standard międzynarodowy.

Testy DVB-I PoC przeprowadzone przez głównych włoskich nadawców wykazały interoperacyjność kompleksowego systemu pomiędzy usługami telewizyjnymi, usługami sieciowymi i odbiornikami.

Pozostał warunek publikacji przez włoski organ regulacyjny AGCOM orzeczenia w sprawie niektórych wytycznych dotyczących przydzielania i wykorzystania LCN (logicznych numerów kanałów) dla nadawców, firm telewizyjnych lub operatorów w związku z dystrybucją szerokopasmowych kanałów telewizyjnych (np. DVB -I lub transmisja strumieniowa HbbTV).

Oczekuje się, że AGCOM wkrótce zorganizuje „tablice techniczne” z udziałem przedstawicieli sektora telewizyjnego: nadawców, operatorów, stowarzyszeń i instytucji, które będą omawiać zagadnienia związane konkretnie z technologiami DVB-I i HbbTV.

Obecnie przewiduje się, że wyniki procesu tworzenia tabel technicznych zostaną ukończone latem br.

DVB-I integruje ze sobą kanały dostarczane w streamingu ze stacjami naziemnymi (DVB-T i DVB-T2), satelitarnymi (DVB-S i DVB-S2) i kablowymi (DVB-C, DVB-C2). Widzowie mogą wszystkie stacje znaleźć na jednej liście. Możliwe jest też zastosowanie wspólnej numeracji kanałów (LCN) dla wszystkich usług. Kanały DVB-I, podobnie jak stacje nadawane w obecnie wykorzystywanych standardach, pozwalają na działanie EPG (elektronicznego przewodnika po programach) i blokady rodzicielskiej. Minusem DVB-I jest konieczność wymiany telewizorów lub dekoderów.

Mediaset rozpoczął rynkowe testy nowego standardu jesienią ub.r. To ostatni etap pilotażu, rozpoczętego w 2020 roku. Obejmuje emisję kanałów: Rete 4, Canale 5, Italia 1 i 20.

DVB-I w Polsce?

Niedawno w Niemczech ruszyła druga faza pilotażu DVB-I. Rozwój technologii śledzi także Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. - Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.

Połączenie treści streamingowych i naziemnych jest możliwe bez DVB-I. Już dzisiaj na jednej liście kanałów są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV. Te ostatnie to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj. Można je oglądać na telewizorach obsługujących telewizję hybrydową (HbbTV) i podłączonych do internetu. - Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości - stwierdził Mroczkowski.

Dołącz do dyskusji: Coraz bliżej standardu DVB-I

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Co za bełkot. Na ten standard już nie przejdę, za stary jestem. HbbTV też nie używam.
odpowiedź