SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2013 roku, prognozy na 2014

Kończący się rok w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl podsumowują przedstawiciele wydawców i agencji, m.in. Piotr Bubak, Jarosław Śliżewski, Jacek Czynajtis, Karol Suchenek i Piotr Krauschar.

Tomasz Witt, prezes Norbsoftu

Wydarzenie roku
Dla mnie wydarzeniem roku było świętowanie 10 lat działalności Norbsoft :)) A całkiem na serio - to historyczne porozumienie sześciu banków w zakresie wspólnego systemu płatności mobilnych. Dzięki stworzeniu wspólnej infrastruktury, ale także porozumień co do standardu płatności, rynek ten ma szansę rozwinąć się szybko, dostarczając użytkownikom prostej i co ważne tak samo działającej usługi. To kolejny krok wyróżniający nasz kraj na arenie międzynarodowej, gdzie obecnie jesteśmy jednym z liderów płatności mobilnych - zarówno dzięki temu porozumieniu, jak i niezależnym systemom płatności mobilnych, takim jak kyCash czy MassPay.

Sukces roku
Sukcesem roku nie tylko na skalę Polski, ale całego świata jest wydanie gry „Real Boxing” na urządzenia z Androidem przez bydgoską spółkę Vivid Games. Ta wielokrotnie nagradzana gra w listopadzie 2013 roku, czyli po roku od premiery wersji iOS, miała już 3,6 mln sprzedanych egzemplarzy i jest jednym z lepszych polskich produktów eksportowych w branży mobilnej. Jestem dumny z faktu, iż spółka kolegi po fachu - Remigiusza Kościelnego - osiągnęła międzynarodowy sukces, dając tym samym dobry przykład wszystkim innym podmiotom z naszej branży.

Porażka roku
Zakończenie inwestycji ATM w system płatności mobilnych mPay jest zdecydowanie porażką 2013 roku. Po 8 latach i kilku milionach złotych włożonych w mPay, okazał się on niepowodzeniem biznesowym i jak z zadziwiającą szczerością przyznał sam zarząd ATM był nietrafioną inwestycją, generującą wyłącznie straty.

Człowiek roku
Zdecydowanie i nieskromnie Tomasz Witt :)) nikt inny w Polsce w 2013 roku nie przejął jednocześnie agencji marketingowej i mobilnego studia developerskiego oraz pewnie niewielu zwiększyło przychody spółki o 25 proc. rok do roku.

A tak całkiem na serio to Mariola Szypszak za mega pozytywny wkład w rozwój polskiego rynku mobilnego marketingu i produkcji aplikacji. Mariola w 2013 przeprowadziła skuteczną, mobilną kampanię reklamową dla Loyalty Partner Polska (aplikacja mobilna Payback), zrealizowała projekt aplikacji ankietowej dla branży tytoniowej oraz aplikacji finansowej dla BMW, rozwinęła agencję marketingu mobilnego mobiCreative, a także podbiła serca uczestników Mobile Trends 4 Marketers w Krakowie.

Trend roku
Trend roku 2013 należy zdecydowanie do Androida, który nie dość, że jest numerem jeden to jeszcze cały czas powiększa przewagę nad konkurentami i jego sprzedaż stanowi już 70 proc. mobilnych systemów operacyjnych w Polsce.

Trend 2013 roku to także nieustanny wzrost sprzedaży samych smartfonów i tabletów, których globalna sprzedaż już przewyższa rynek komputerów osobistych PC. Znajduje on także odzwierciedlenie w popularności mobilnych aplikacji w życiu Polaków. Nie ma już praktycznie dziedzin życia, dla których nie tworzyłoby się produktów na smartfony i tablety, co szczególnie mnie cieszy jako przedstawiciela branży developerów aplikacji mobilnych :)

Prognoza 2014
W 2014 zapewne zostanie utrzymany trend wzrostowy Androida, a na niektórych rynkach, także w Polsce, drugą pozycję zachowa Windows Phone. Apple ze swoimi smartfonami, tabletami i komputerami nadal nie trafi pod strzechy i jego udział w rynku będzie się nadal procentowo zmniejszał.

Sukcesów na polskim rynku nie wróżę chińskim produkcjom pod markami Huawei i ZTE, za to jak najbardziej dobrze sprzedawać się będą praktycznie te same chińskie produkty pod markami Manta, GoClever czy MyTab, znane często jak „tablety/smartfony z Biedronki”.

Rynek producentów aplikacji i gier mobilnych nadal przeżywać będzie boom na start-upy i niektórym nawet uda się utrzymać do końca 2014 roku, a co ciekawsze zostaną kupione przez szukających okazji inwestorów. Norbsoft w 2014 być może wybierze się na New Connect i wówczas na pewno będziemy kontynuowali zakupy rokujących i już przetestowanych w boju podmiotów. W przyszłym roku nie przewiduję także akceptacji Bitcoinów w Norbsoft, gdyż mimo ich rosnącej popularności nadal nie wierzę w ten komputerowy pieniądz.

 


Piotr Krauschar, managing partner Mobberry

Wydarzenie roku
W tym przypadku nie skupiałbym się na jednym konkretnym wydarzeniu, gdyż jesteśmy na etapie, w którym mamy wiele mniejszych lub większych imprez, z których dopiero na przestrzeni kilku lat wykluje się event, podczas którego będziemy mogli czerpać inspiracje, nie jeżdżąc do Barcelony, Londynu czy Paryża. Warto jednak wspomnieć o imprezach typu hackathon, gdzie podczas 24-godzinnego maratonu developerzy pod czujnym okiem mentorów tworzą mobilne projekty. Jednym z takim przykładów była pierwsza edycja Angel Hack. Na pierwszy rzut oka jest to informacja o małym znaczeniu dla marketerów, ale warto pamiętać, że w ten sposób branża mobilna rozwija się, realizując kolejne wyzwania (NFC, big data, augmented reality) które są następnie adaptowane w projektach marketingowych.

Sukces roku
Rok 2013 na pewno został zdominowany przez tematykę płatności mobilnych. I tu warto wspomnieć o IKO, mobilnym systemie płatności do którego dołączyły takie banki jak PKO BP, Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, BZ WBK i BRE Bank (mBank). Cieszy mnie także fakt, że pojawiają się firmy, wchodzą w tematykę mobile w strefie sprzedaży. Mam tu na myśli Estimote czy iTraff Technology, które triumfują m.in. w USA.

Porażka roku
Obecnie trwa owczy pęd za posiadaniem czegoś co jest “mobile”. Tak jak kilka lat temu większość marek chciałaby być na Facebooku, tak teraz wiele marek chce mieć aplikację mobilną, bo ma ją konkurencja. Co ciekawe, coraz częściej pojawiają się tutaj gracze regionalni, którzy briefując agencje ograniczają się do zapytania „ile będzie kosztowała aplikacja jaką ma marka X, chcemy taką samą”. W tej sytuacji warto pamiętać, że owa aplikacja czy strona RWD (responsive web design) ma spełniać określone cele, a zwłaszcza wpisywać się w ekosystem marki.

Człowiek roku
Jeżeli chodzi o zasługi edukacyjne, to warto na pewno wspomnieć o Monice Mikowskiej, Radosławie Szczęsnym, teamie Appvetiki czy o Robercie Rachwale, który dynamicznie rozwija konferencję Mobile Trends.Trend roku

Rok 2013 zamykamy tematem płatności mobilnych, o których już wspominałem, internetem spod znaku LTE, który niesie za sobą rewolucję w konsumpcji multimediów oraz responsive web design, który został zaanektowany przede wszystkim przez wydawców internetowych. Coraz częściej widzimy trend wpisywania aplikacji mobilnych w ekosystem marki, już nie jako kwiatek do kożucha, ale jako pełnoprawnej platformy, poprzez którą marki realizują konkretne cele.

Prognoza na 2014
Przed nami wzrost znaczenia projektów cross-platformowych, których efektem jest budowanie coraz doskonalszych profili konsumenta. Tak więc mowa o big data już nie tylko w kontekście social media, ale także mobile’u. To także synchronizacja urządzeń i podążanie w kierunku projektów łączących mobile z desktopem, tak jak Enjoy Your Privacy czy zrealizowana przez The Addictives gra dla Synthos Group, w której wykorzystujemy smartfony i tablety do sterowania online’owymi rajdówkami.

Dzięki rozwinięciu, a  przede wszystkim ułatwieniu płatności mobilnych, rok 2014 będzie pełen premier aplikacji użytkowych czy sklepów internetowych, co jednocześnie przełoży się na wzrosty sprzedaży produktów o wartości kilkuset złotych

 


Kamil Janiszewski, współzałożyciel i szef sprzedaży Listonic.com

Wydarzenie roku
Moim zdaniem najważniejsze w tym roku jest przejęcie Wirtualnej Polski przez Grupę o2. Michała Brańskiego darzę wielkim szacunkiem i z zapartym  tchem czekam na magię, jaką z tego połączenia wyczaruje już wspólny zespół obu portali.

Sukces roku
Estimote i UX Pin w SV. Gratulacje dla twórców. W ten sposób przecieramy szlaki do zagranicznych rynków. Przedsiębiorcy widzą, jak to się robi i że globalne działania są naprawdę możliwe. Nie zapominajmy też o tym, że w oczach polskiego światka IT, fundusz Innovation Nest zwalidował swoje podejście do inwestycji. Okazało się, że pro-globalne zacięcie daje rezultaty. Estimote zaś zbierał fundusze na sposób amerykański, składając rundy finansowania od wielu drobniejszych inwestorów. To rzadkie podejście w Polsce, ale warte zauważenia.

Porażka roku
Tutaj mamy dwa pierwsze miejsca:
Podsłuchiwanie internetu przez NSA - to wydarzenie może przestawić tory rozwoju biznesów internetowych. Nie zdziwię się, jeśli zamiast „Proudly made in New York”, w stopce znajdziemy kiedyś „Proudly made outside US.”
Wymuszenie informowania o cookies - esencja Unii Europejskiej.

Człowiek roku
Będzie nieoryginalnie, ale dla mnie na miano człowieka roku polskiego internetu zasługuje Michał Sadowski. Za wytrwałość, skromność, pozytywne podejście do życia, hiper aktywność i ambicję :)

Trend roku
Coraz większa świadomość mobile’u u reklamodawców. Jeszcze nie jest różowo, ale jest znacznie lepiej niż było rok czy dwa lata temu.

Prognoza na 2014
W 2014 spodziewam się dwóch rzeczy.
Większej liczby smartfonów z internetem i użytkowników potrafiących je obsługiwać. W efekcie - wzrostu znaczenia mobile’u jako kanału komunikacji.
Mniejszych i większych sukcesów polskich przedsiębiorców z branży IT za granicą.

 

  • 2
  • 3
  • 4

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2013 roku, prognozy na 2014

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
loko
szef samsunga to jest dobry typ ~!
odpowiedź
User
Polones Copue
Nie może tak być, że trzeba instalować nową aplikację do sprawdzenia ciśnienia, a nową do kupienia papieru toaletowego. We współczesnym masowym tablecie (czyli za w miarę przystępną cenę) nie mieści się taka ilość aplikacji i urządzenie muli po zainstalowaniu paru apek - jedna od Ikei, druga od pogody, trzecia do fejsa, czwarta też do fejsa, ale do zarządzania stronami, piąta do sprawdzania, która godzina...
Nawet jeżeli kolejna generacja tabletów/smarfonów będzie miała więcej pamięci na aplikacje, to i tak to jest męczące. Sukces internetu polega na tym, że 90% spraw załatwia się w nim przy pomocy jednej aplikacji, czyli przeglądarki WWW.
odpowiedź
User
rufus
Zainwestowałem w płatny program antywirusowy G DATA , który jak się okazało ma kilka fajnych funkcji między innymi posiada funkcję BankGuard , która zabezpiecza przelewy internetowe , ma również bardzo dobrze rozwiniętą ochronę rodzicielską .
odpowiedź