SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mieszkańcy wsi i osoby starsze najbardziej zagrożeni utratą dostępu do telewizji

Krajowy Instytut Mediów opublikował wyniki badania dotyczące profilu osób, które mogą utracić dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej po przejściu na standard DVB-T2/HEVC. 91 proc. z nich posiada jeden telewizor, a w 68 proc. przypadkach ma on więcej niż 6 lat. Utratą sygnału są też zagrożeni starsi, samotni i mieszkańcy małych miejscowości.

Zmiana standardu z DVB-T na DVB-T2/HEVC zacznie się pod koniec marca od województw lubuskiego i dolnośląskiego i potrwa w całym kraju do końca czerwca.

Z danych KIM wynika, że 1,81 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji, bo posiadają telewizory lub dekodery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC.

W parlamencie trwają prace nad dofinansowaniem tej grupie zakupu sprzętu bonem o wartości do 100 zł.

Zmiana nie obejmie osób, które oglądają telewizję za pośrednictwem sieci kablowych, platform satelitarnych, IPTV i streamingu.

Kto jest najbardziej zagrożony utratą sygnału?

KIM szacuje, że blisko połowa, bo aż 44 proc. gospodarstw domowych nieprzystosowanych technologicznie do wdrożenia DVBT2/HEVC, nie ma dostępu do internetu. Gospodarstwa domowe zagrożone utratą sygnału telewizyjnego rzadziej niż przeciętne gospodarstwa domowe mają telewizor Smart TV (18 proc. vs. 42 proc.), smartfon (49 proc. vs. 78 proc.) oraz komputer lub tablet (27 proc. vs. 65 proc.). W większości są to jednoosobowe gospodarstwa domowe (56 proc.), w których prym wiodą ludzie starsi (wśród 41 proc. z nich „lider” jest w wieku powyżej 70 lat, w przypadku 81 proc. „lider” ma ponad 50 lat). Są to w dużej mierze domostwa zlokalizowane na wsi (55 proc.) oraz o niższych dochodach niż gospodarstwa domowe w Polsce ogółem posiadające telewizor.

Wyniki badania gotowości prowadzonego przez Krajowy Instytut Mediów są coraz szerzej wykorzystywane do planowania działań związanych z przygotowaniem odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej. Dyrektor Krajowego Instytutu Mediów, Mirosław Kalinowski, referował je przed Senacką Komisją Kultury i Środków Przekazu.

Zobacz także: Standard DVB-T2/HEVC podniósł ceny telewizorów? „Podaż produktów ograniczona”

- Informacje, jakie płyną z naszych badań, dają szeroką wiedzę o grupach najbardziej zagrożonych utratą sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Analizując profil widzów korzystających z NTC i ich sytuację materialną, można podjąć działania, które pozwolą zapobiegać ewentualnemu wykluczeniu części osób z możliwości odbioru sygnału telewizyjnego po wprowadzeniu standardu DVBT2/HEVC. W tej grupie zakup nowego sprzętu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej może stanowić duże wyzwanie - wyjaśnił Mirosław Kalinowski.

Dołącz do dyskusji: Mieszkańcy wsi i osoby starsze najbardziej zagrożeni utratą dostępu do telewizji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pikuś2
Jeszcze "byśta" się zdziwiły jaki sprzęt "wsioki majo".
odpowiedź
User
j7nk
i bardzo dobrze, im mniej reżimowej propagandy tym lepiej dla nich
odpowiedź
User
irx
Tym lepiej dla nich, mniej propagandy tvp to czystsze umysły
odpowiedź