WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Mariusz Cieślik nowym wicedyrektorem radiowej Trójki. Świetlik: mam do niego zaufanie

Koniec współpracy Janusza Majcherka z radiową Dwójką. „Są granice kompromisu”

2018-02-06 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Janusz Majcherek zerwał trwająca od lat 90-tych współpracę z Polskim Radiem po tym, jak zrecenzowano jego wypowiedz dotyczącą antysemityzmu. - Decyzja jest ostateczna, są granice kompromisu - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Majcherek.

Siedziba Polskiego Radia, Foto: Małgorzata Sas/PR Siedziba Polskiego Radia, Foto: Małgorzata Sas/PR

Janusz Majcherek był gościem audycji Bartosza Panka pt. „O wszystkim z kulturą”, wyemitowanej 30 stycznia na antenie PR2. Tematem była 50. rocznica wystawienia słynnych „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Teatrolog, krytyk teatralny, eseista i autor książek - wystąpił jako współautor tematycznie powiązanej z tematem audycji książki, pt. „Kryptonim Dziady”. Prócz niego w programie gościli także prof. Marcin Zaremba i Tomasz Mościcki.

- Tytułem wyjaśnienia trzeba powiedzieć, że moja współpraca z radiową Dwójką tak naprawdę zakończyła się w roku 2016, kiedy zabrano mi prowadzoną przeze mnie audycję pod pozorem tego, że w jednym z felietonów publikowanych w internecie zadrwiłem z „prawoskrętu” tej stacji - informuje nas Majcherek. - Ponieważ jednak w listopadzie ub. roku wyszła książka o „Dziadach” roku 1968, której jestem współautorem, zaczęły się dziwne podchody: sygnalizowano, że można by np. zrobić audycję o książce, ale bez mojego udziału. Ostatecznie jednak zaproszono mnie do studia - mówi teatrolog.

Pod koniec nagrywanego kilka godzin wcześniej programu dyskusja zeszła na porównanie antysemickiej nagonki z 1968 roku z obecną sytuacja w Polsce. - Prowadzący zadał pytanie, czy widzimy analogie pomiędzy rokiem 1968, a dzisiejszymi czasami. W sposób nienapastliwy powiedzieliśmy więc, że w kwestii atmosfery, języka propagandy itp. jest coś niebezpiecznie podobnego - relacjonuje Janusz Majcherek.

Ten fragment został ostatecznie wycięty z nagrywanej wcześniej audycji. Majcherek twierdzi, że stoi za tym szef redakcji publicystyki Programu II PR, Krzysztof Gottesman. - Wiem, że to red. Gottesman zażądał, aby wyciąć tę pointę. Po audycji odbyło się zebranie w redakcji, podczas którego powiedział też otwarcie, że to on za tym stoi. Jako powód wycięcia tego fragmentu podał, że podyktowane to było nieuczciwością intelektualną tego, co powiedział głównie prof. Zaremba - dodaje.

Majcherek napisał maila do Gottesmana, informując o swoim oburzeniu oraz zerwaniu trwającej współpracy. Ten jednak podczas redakcyjnego spotkania oznajmił, że mail do niego nie dotarł. - Zdecydowałem więc o ostatecznym zerwaniu trwającej od lat 90-tych współpracy. Ma to oczywiście wymiar czysto moralny, wymiar pewnego gestu, Nie byłem przecież związany z radiem, nie żyłem z niego. Było mi miło tam gościć, ale są granice kompromisu - podsumowuje w rozmowie z nami Janusz Majcherek.

- Czekamy na wyjaśnienia dyrekcji Dwójki - przekazała nam Małgorzata Kaczmarczyk, rzecznik prasowy Polskiego Radia, w odpowiedzi na pytania dotyczącej tej sytuacji.

Z danych Radio Track wynika, że w całym 2017 roku udział radiowej Dwójki wyniósł 0,5 proc.

Autor: Jacek Kowalski

Wiecej informacji: Janusz Majcherek, Dwójka, PR II

Komentarze (12) Dodaj komentarz

 1. Przeciez to nie pierwszy raz gdy dwójka - a raczej jej szefowie- cenzują audycje.... W 2015 roku dyrektor Dwójki zadecydował , ze przestawienie reżyserowane przez Pawła Łysaka "Czterech spiacych" jest tak merytorycznie słąbe, że nie zasługuje na zaszczyt bycia przedstawionym w tak szacownym programie. Decydent oznajmił wówczas, ze tak długo pracuje w Polskim Radiu, że jest w stanie wartość takiego przedstawienia ocenić. Może czas zmienić Dwójkowego decydenta? Obecna Dwójka jest: nie do słuchania.... Nuda, nuda, nuda nuda, jak mawiał inż. Mamoń. Słuchalem Dwójki ( już nie), ale nie kojarzę decydnta Gottesmana. Rozumiem,że to ktoś z nadania? Rozumiem, ze to ktoś , kto tyle lat....,że wie lepiej?????


  Info z 7.09.2015 r.:
  " Usiłowaliśmy sobie wyobrazić, co by się zdarzyło, gdyby pomnikowe postaci żołnierza radzieckiego i małego powstańca obudziły się we współczesnej Warszawie - mówiła reżyserka słuchowiska, które Dwójka przygotowała wspólnie z Teatrem Powszechnym" ... Słuchowisko zostało pokazane w ramach Festiwalu Otwarta Ząbkowska. Zostanie ono odtworzone na antenie Programu 2 Polskiego Radia 17 września 2015 r. o godz. 18.00".

  Czy to aby nie było za poprzedniej władzy?
  Retorycznie zapytam.
  Nie chdzi o władzę( stół i nozyce). Chodzi o manifestowanie swojej wyzszości. Ja wiem lepiej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Proszę mi wskazac audycje autorstwa p. Gottesmana. Retoryczne zapytam.


  Szef publicystyki nie musi mieć swojej audycji. W końcu od czego kowal ma szczypce?
  Podobnie krytyk teatralny nie pisze i nie reżyseruje sztuk, a przecież wymądrza się na ich temat. To po pierwsze.
  Po drugie: Oskar zarzucił obecnemu kierownictwu "Dwójki" cenzurowanie audycji, no to mu wykazałem, że to było za poprzednich decydentów.
  I tyle.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia