SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT cofnęła koncesję Radiu Hobby za emisję programu rosyjskiej rozgłośni

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała decyzję o cofnięciu koncesji dla Radia Hobby 89,4 FM. Założyciel stacji Paweł Kubalski zapowiada odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała decyzję o cofnięcie koncesji dla Radia Hobby 89,4 FM z Legionowa. Rada zajmowała się tą sprawą na wniosek właściciela koncesji, Pawła Kubalskiego, który złożył odwołanie od decyzji wydanej w listopadzie ub.r.

Postępowanie o cofnięcie koncesji Radiu Hobby KRRiT wszczęła już w lipcu 2015 roku. Zauważyła wówczas, że rozgłośnia emitując wieczorami program Radia Sputnik (audycję tworzoną przez rosyjskie radio publiczne) narusza ustawę radiofonii i telewizji.

Wydając decyzję w listopadzie o cofnięciu koncesji, uzasadniała:  „W związku z emisją w programie Radio Hobby audycji ,,Radio Sputnik”, KRRiT dokonując analizy warunków ich emisji wynikających z umowy zawartej z podmiotem trzecim, uznała, iż nadawca zbył w części uprawnienia wynikające z udzielonej mu koncesji, co stanowi naruszenie przepisów prawa, stanowiąc jednocześnie podstawę cofnięcia koncesji w myśl art. 38 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy”.

Radiu Sputnik zarzuca się szerzenie kremlowskiej propagandy, chociaż naruszenia prawa w nim dotąd KRRiT nie stwierdziła. Przedstawiciele Krajowej Rady twierdzili jesienią ub.r. jednak, że cofnięcie koncesji Radia Hobby nie ma związku z  tymi zarzutami, a jedynie z oddaniem anteny innemu nadawcy.

W czwartek Rada podtrzymała decyzję o cofnięciu koncesji rozgłośni z Legionowa. Paweł Kubalski zapowiada odwołanie się od niej. - Nie znamy powodów podtrzymania decyzji, więc odwołamy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Paweł Kubalski.

Radio Hobby utrzymuje program rosyjskiej rozgłośni z przyczyn finansowych. Jak informowaliśmy w lipcu br., za emisję jednego wydania audycji otrzymuje 70 euro. Radio Sputnik pojawia się na antenie około 20 razy w miesiącu, co daje stacji w sumie 1400 euro miesięcznie, czyli około 5900 zł.

Jeśli zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie, KRRIT będzie mogła ogłosić konkurs na częstotliwość zajmowaną obecnie przez Radio Hobby.

Rozgłośnia Radio Hobby nadaje od końca 2008 roku. W jej zasięgu jest Legionowo i część Warszawy.

Dołącz do dyskusji: KRRiT cofnęła koncesję Radiu Hobby za emisję programu rosyjskiej rozgłośni

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iza
Emitowanie kaczorów tez narusza koncesje bo zwierzeta głosu nie maja a gł. w sprawach państwa
odpowiedź
User
gość
No to na tej zasadzie PR rezygnując z PR4 i zmieniając reguły gry na PR24 też powinno stracić koncesję i odbyć się otwarty konkurs na częstotliwości.
odpowiedź
User
ani grosza
Na tej zasadzie wszystkie stacje w tym PR1 emitujące serwisy Radia Watykańskiego - czyli też radia obcego państwa powinny utracić koncesję- gdzie jest równość wobec prawa?
odpowiedź