SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dwa nowe kanały naziemne? Ruszył konkurs dotyczący MUX-8

Oficjalnie ruszył konkurs dotyczący MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Począwszy od 3 kwietnia, podmioty zainteresowane nadawaniem na ósmym multipleksie, mają 45 dni na złożenie stosownych wniosków. 

Konkurs startuje wraz z publikacją ogłoszenia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w Monitorze Polskim. Stało się tak w środę. - Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 % czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu. Liczba przewidzianych w ogłoszeniu koncesji do udzielenia wynosi: 2. Programy będą rozpowszechniane codziennie przez 24 godziny na dobę i oznaczane nazwą określoną w koncesji - czytamy w ogłoszeniu podpisanym przez przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.

W 2023 roku brakowało chętnych na nadawanie  

Od ponad roku KRRiT zajmuje się opuszczonymi przez TVP Kultura i TVP Kobieta slotami MUX-8. W nieformalnych konsultacjach nadawcy zaproponowali 14 kanałów, które chcieliby uruchomić. Po pierwszym ogłoszeniu wpłynęły tylko wnioski Telewizji Polsat i Red Carpet Media Group.

Pierwszy nadawca zrezygnował z miejsca na multipleksie, a wnioski drugiego były niezgodne z ogłoszeniem. Konkurs więc powtórzono. Jedno miejsce przyznano RCMG (kanał filmowo-dokumentalny CTV9). Kanał, który zmieni nazwę na ViDoc TV, prowadzi już emisję testową.  Druga propozycja tej firmy była podobna, dlatego regulator nie rozpatrzył wniosku pozytywnie. W kolejnych tygodniach KRRiT musiała czekać na ewentualne odwołanie RCMG. Te nie wpłynęło, więc możliwe było uzgodnienie ogłoszenia i rozpisanie konkursu.

10-letnia koncesja kosztuje prawie 18 mln zł. Do tego trzeba doliczyć ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, operatora multipleksów naziemnych. Nadawcy obawiają się inwestycji w MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, Metro, WP, CTV9). Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF, a nie UHF, jak pozostałe. Wymaga to w przypadku wielu widzów bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Poza tym emisja wciąż odbywa się w archaicznej standardowej rozdzielczości. Emitel zabiega o zmianę standardu MUX-8 na DVB-T2/HEVC. Wówczas możliwe będzie nadawanie wszystkich stacji w jakości HD.

Do MUX-8 trafią prawicowe telewizje?

W konkursie dotyczącym MUX-8 może wziąć udział TV Republika. Prezes tej stacji Tomasz Sakiewicz zmienił zdanie dotyczące obecności na ogólnopolskim multipleksie. - Miałem co do tego wątpliwości, kiedy była duża konkurencja ze strony innych telewizji. Ale w tej chwili likwidacja wszystkich pozostałych telewizji po prawej stronie: czy publicznych, czy konserwatywnych, powoduje, że już przy naszym obecnym zasięgu technicznym, gorszym od innych, jesteśmy piątą stacją w telewizji naziemnej tam, gdzie nadajemy naziemnie - mówił Sakiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Duży wzrost oglądalności stacji może być szansą na większe przychody reklamowe. Pod warunkiem, że bojkoty kanału nie będą zbyt dotkliwie. TV Republika apeluje też często o wsparcie widzów. Darowizny mogą sfinansować część wydatków na emisję naziemną, obecnie ograniczoną do multipleksów lokalnych i eksperymentalnych w wybranych częściach kraju. - Wydaje się, że i przy wsparciu widzów, i zarabiając sami damy radę to udźwignąć - dodał Sakiewicz.

Z nieoficjalnych informacji Gazeta.pl wynika, że trwają rozmowy Prawa i Sprawiedliwości i byłego szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michała Adamczyka z portugalskim funduszem Alpac Capital. To właściciel m.in. paneuropejskiego kanału informacyjnego Euronews. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, to wniosek o nadawanie w ramach MUX-8 może złożyć stacja nazywana roboczo „TV PiS”.  Inna koncepcja byłego rządzącego ugrupowania ma zakładać doinwestowanie telewizji wPolsce.pl, związanej z braćmi Karnowskimi i senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą SKOK-ów.

Dołącz do dyskusji: Dwa nowe kanały naziemne? Ruszył konkurs dotyczący MUX-8

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iksiński
A nie można wprost napisać że KRRIT zorganizowała dla TV Republika dogrywkę?
odpowiedź
User
TVPiS
Ustawka pod propagandowe stacje dezinformacyjne?
odpowiedź
User
DAT Target Practice
Nie lepiej przenieść stacji z MUX-8 na nieuruchomiony jeszcze MUX-5 i tam zorganizować dopiero ten konkurs? Zasięg techniczny kanałów byłby o wiele większy, a zwolnione pasmo można przeznaczyć na uruchomienie dodatkowego multipleksu DAB+ obok 2 planowanych.
odpowiedź