WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Dziennikarze na Twitterze: Węglarczyk, Kołtoń i Sekielski stracili 3 proc. obserwujących, Gmyz i Janecki zyskali 7-8 proc. (TOP20)

Na Twitterze fałszywe newsy rozchodzą się o wiele szybciej niż prawdziwe

2018-03-13 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Fałszywe newsy znacznie szybciej i szerzej niż prawdziwe informacje rozprzestrzeniają się na Twitterze. Poza tym to ludzie, a nie boty, w głównej mierze odpowiadają za dezinformację w serwisie - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology.

Na Twitterze fałszywe newsy rozchodzą się o wiele szybciej niż prawdziwe

Sinan Aral, Soroush Vosoughi i Deb Roy z MIT wzięli pod lupę 126 tys. historii, które zostały udostępnione na Twitterze 4,5 miliona razy przez ok. 3 miliony użytkowników serwisu, od początku jego powstania w 2006 roku do roku 2017. Informacje były zaliczane do prawdziwych lub fałszywych przy wsparciu sześciu niezależnych organizacji.

Analiza wykazała, że fałszywe informacje były o 70 proc. chętniej retweetowane niż te prawdziwe, a ponadto prawdziwe newsy potrzebowały sześciokrotnie więcej czasu, aby dotrzeć do 1,5 tys. użytkowników Twittera.

Poza tym prawdziwe newsy rzadko docierały do więcej niż 1 tys. osób, podczas gdy 1 proc. najpopularniejszych fałszywych informacji przeważnie znajdowało od 1 tys. do 100 tys. odbiorców.

W przypadku fałszywych newsów najczęściej rozprzestrzeniały się te o tematyce politycznej.

Badacze z MIT zastosowali także oprogramowanie automatycznie usuwające boty i okazało się, że bez nich fałszywe newsy rozprzestrzeniały się na Twitterze mniej więcej w takim samym tempie i wśród mniej więcej takiej samej liczby użytkowników. Naukowcy sugerują, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest ludzka psychologia.

- Fałszywe wiadomości są bardziej oryginalne, a takimi informacjami ludzie częściej się dzielą i tacy ludzie są postrzegani jako mający większą wiedzę - stwierdził Sinan Aral.

W IV kwartale 2017 roku Twitter zanotował przychody wyższe rok do roku o 2 procent, a także po raz pierwszy osiągnął kwartalny zysk netto (wynoszący 91 milionów dolarów). Obecnie z portalu korzysta na całym świecie 330 milionów użytkowników miesięcznie.

Autor: km

Wiecej informacji: Twitter, fałszywe newsy

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia