WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Ministerstwo Cyfryzacji: Marek Zagórski tymczasowo na czele, nadzoruje Mateusz Morawiecki

PAP nabrał się na fałszywy wpis Morawieckiego o WOŚP, w Politico źle przetłumaczono słowa premiera Bułgarii nt. UE

2018-01-15 A A A KOMENTARZE: 6 FORUM DRUKUJ POLEĆ

W niedzielę po południu Polska Agencja Prasowa poinformowała o rzekomym wpisie twitterowym Mateusza Morawieckiego popierającym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, który pojawił się na fałszywym profilu premiera. Natomiast serwis Politico przytoczył rzekomą wypowiedź premiera Bułgarii (powtórzono ją w wielu polskich mediach), którą sprostował sam polityk.

Wpis o WOŚP na fałszywym profilu twitterowym Mateusza Morawieckiego Wpis o WOŚP na fałszywym profilu twitterowym Mateusza Morawieckiego

W notce PAP opisano wpis „Wspieram #WOŚP”, który pojawił się na fałszywym profilu twitterowym Mateusza Morawieckiego. Konto ma bardzo podobną nazwę (Morawiecki_M) do autentycznego profilu szefa rządu (MorawieckiM), ale dużo mniej obserwujących (4,8 tys., podczas gdy autentyczny profil ma 32,5 tys.) oraz inne zdjęcie profilowe.

Fałszywe konto uruchomiono zaraz po tym, jak miesiąc temu Morawiecki został premierem. Polityk swój prawdziwy profil założył dwa dni później.

Depesza o rzekomym wpisie Morawieckiego pojawiła się w serwisie PAP tuż przed godz. 16, anulowano ją dokładnie 22 minuty później. W międzyczasie zamieściło ją sporo serwisów internetowych, które po dementi z PAP szybko ją wycofały .

Wpis Morawieckiego o WOŚP za autentyczny uznali też początkowo niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. Inni skrytykowali natomiast PAP za błąd. - Bardzo źle jest z Polską Agencją Prasową skoro daje się wkręcić w fejkowe konto premiera. Kiedyś taka sytuacja nie mogłaby się zdarzyć - ocenił Sławomir Wikariak z „Dziennika Gazety Prawnej”. - PAP, które nabiera się na fałszywe konto premiera Morawieckiego to kolejny przykład do rozważenia w temacie czy aby na pewno instytucje publiczne powinny mieć konta w mediach społecznościowych - skomentowała Sylwia Czubkowska z „Dziennika Gazety Prawnej” (od lutego w „Gazecie Wyborczej”).

Natomiast Paweł Szefernaker, ostatnio szef departamentu ds. cyberbezpieczeństwa w kancelarii premiera, zwrócił uwagę, że współpracownicy szefa rządu powinni dla jego profilu uzyskać od administracji Twittera potwierdzenie, że jest autentyczny - czego symbolem jest grafika z charakterystycznym OK znajdująca się przy nazwie konta.

Podobny błąd jak w niedzielę Polska Agencja Prasowa popełniła we wrześniu 2016 roku - poinformowała o zwolnieniu trenera Legii Warszawa na podstawie wpisu na fałszywym profilu facebookowym ówczesnego prezesa tego klubu.

Z kolei w czwartek europejska edycja Politico w relacji z wystąpienia premiera Bułgarii Bojko Borisowa (ten kraj sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej) napisała, że polityk stwierdził, iż Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej powinien pozostać bezstronny i nie wypowiadać się o polskiej polityce.

Ten cytat przytoczyło wiele polskich mediów (także polska edycja Politico), niektóre uznały go za zarzut wobec komentarzy Donalda Tuska o Polsce wyrażanych w ostatnich miesiącach. Przykładowo w piątek w głównym wydaniu „Wiadomości” pokazano materiał zatytułowany: „Bułgaria wspiera Polskę w sporze z Brukselą”. - Bułgaria, która rozpoczęła właśnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej nie chce wszczęcia procedury artykułu siódmego względem Polski. Bułgarski premier dał do zrozumienia, że byłby to niebezpieczny precedens. Bojko Borisow skrytykował też stronniczość szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i jego ingerencję w polską politykę - stwierdzono w zapowiedzi materiału.

Tymczasem Bojko Borisow w piątek wieczorem podkreślił, że w cytowanej wypowiedzi nie mówił o Donaldzie Tusku, tylko o tym, że Bułgaria podczas swojej prezydencji w UE powinna pozostać bezstronna.

- Dzień później okazało się, że jednak premier Bułgarii nie mówił o Tusku, tylko o sobie - że zachowa w sprawie Polski neutralność. Bułgarski tłumacz niestety poległ z tłumaczeniem - skomentował to Michał Broniatowski, szef polskiej wersji Politico. Serwis we wszystkich swoich wydaniach poprawił relację z konferencji

O sprostowaniu wyrażonym przez Bojko Borisowa poinformowały też inne polskie media.

 

Autor: tw

Wiecej informacji: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, WOŚP, Mateusz Morawiecki, Polska Agencja Prasowa, Politico, Donald Tusk

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia