WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Płatne telewizje pomogą Poczcie pobierać abonament rtv

PSL chce likwidacji abonamentu rtv. "To próba kasacji mediów publicznych"

2017-03-15 A A A KOMENTARZE: 7 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło wczoraj w Sejmie własny projekt ustawy abonamentowej. Zakłada on likwidację abonamentu rtv i dotowanie mediów publicznych z subwencji budżetowych czy dobrowolnych wpłat. - To próba kasacji mediów publicznych - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

PSL proponuje, aby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane m.in. z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł, z dobrowolnych wpłat osób fizycznych, obrotu prawami do audycji oraz z reklam i audycji sponsorowanych. Projekt ludowców zakłada także abolicję dla osób, które zalegają z opłatami abonamentowymi.

Posłanka PiS Joanna Lichocka w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl oceniła krytycznie pomysł likwidacji abonamentu. - Platforma Obywatelska podobnie jak Polskie Stronnictwo Ludowe przez cały czas trwania swoich rządów robiły wszystko, żeby osłabić publiczną telewizję i radio, kosztem wzmocnienia nadawców prywatnych. Ten projekt to nic innego, jak próba kontynuacji tej polityki. Przecież nawet dziecko wie, że bez abonamentu telewizja się nie utrzyma, więc pomysł zniesienia obligatoryjnych opłat trzeba odczytywać jako próbę kasacji mediów publicznych w ogóle - komentuje zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

Dodaje też, że trzeba teraz skupić się na uchwaleniu projektu nowelizacji ustawy o abonamencie, przygotowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ubiegłym tygodniu minister Piotr Gliński, poinformował, że jego resort wprowadził pod obrady rządu projekt nowelizacji obecnej ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada ona trzy główne cele: wprowadzenie abolicji dla osób z zaległościami w płaceniu abonamentu, uproszczenie rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych oraz uprawnienie operatorów płatnej telewizji do przekazywania Poczcie Polskiej informacji o klientach ich usług telewizyjnych.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych. 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne. Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji prognozuje, że w br. przychody abonamentowe zmaleją do 635 mln zł.

Autor: pr

Wiecej informacji: abonament rtv, media publiczne, PSL

Komentarze (7) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia