WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Ceneo.pl udostępnia sklepom swój system rekomendacji

Rekomendacje kształtują decyzje zakupowe Polaków

2014-03-25 A A A KOMENTARZE: 0 FORUM DRUKUJ POLEĆ

W ciągu minionych trzech miesięcy co piąty Polak (22%) przynajmniej raz zdecydował się na zakup z polecenia - wynika z badania PBS.

Rekomendacje kształtują decyzje zakupowe Polaków

Ponad połowa respondentów (59%) skorzystała w ostatnich trzech miesiącach z rekomendacji więcej niż raz, a co szósta osoba (16%) - co najmniej 4 razy.

Najczęściej takie zakupy dotyczą branży spożywczej. 40% klientów korzystających z rekomendacji na tej podstawie dokonało decyzji o zakupie artykułów spożywczych. Druga w kolejności jest uroda i usługi kosmetyczne (25%), na trzeciej pozycji uplasowała się branża odzieżowa (18%), a zaraz za nią  - opieka medyczna (17%).

Równolegle z korzystaniem z rekomendacji konsumenci są coraz bardziej skłonni do rekomendowania. W ciągu minionego kwartału produkt lub usługę zarekomendował co czwarty respondent (24%).

Polski konsument potrafi również dzielić się negatywnymi opiniami. W ciągu minionych trzech miesięcy co szósty badany (17%) odradził produkt, firmę lub usługę.

Skłonność do rekomendowania i odradzania produktów/usług często idzie w parze: osoby polecające znacząco częściej także odradzają – w zależności od swoich doświadczeń. Stosunkowo częściej są to osoby posiadające bardziej stabilną sytuację finansową, pracujące, korzystające z internetu oraz dobrze wykształcone.

Ogólnopolskie badanie zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie Obserwatorium Zarządzana w dniach 7-9 marca 2014 r. techniką CAPI (wywiady osobiste wspomagane komputerowo) na próbie N=1000 Polaków od 15. roku życia.

Autor: pr

Wiecej informacji: rekomendacje, decyzje zakupowe, zakup z polecenia

Komentarze Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia