SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Rynek europejskiego futbolu wart 25 mld euro. „Wielka piątka” zarobiła ponad 6 mld euro z transmisji telewizyjnych

Rynek piłki nożnej w Europie w sezonie 2015/16 wart był 24,6 mld euro, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Angielska Premier Leauge zarobiła prawie 4,9 mld euro, co sytuuje ją na szczycie najbogatszych lig europejskich. Pięć największych lig Europy zarobiło na prawach do transmisji 6,6 mld euro - o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

Article

Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Annual Review of Football Finance”, europejski rynek piłki nożnej bogaci się głównie za sprawą rosnących przychodów najlepszych lig z Anglii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Francji (tzw. „wielka piątka”). Przychody lidera – angielskiej Premier Leauge, wzrosły o 462 miliony do poziomu 4,86 miliardów euro. Druga na liście jest Bundesliga, która zarobiła w sezonie 2015/16 2,71 mld euro – o 320 milinów euro więcej niż rok wcześniej. Wysokimi dochodami mogą pochwalić się także pozostałe ligi „wielkiej piątki” - hiszpańska (2,43 mld euro, wzrost o 384 milionów) włoska (1,91 mld, wzrost o 127 milionów)  i francuska (1,48 mld, wzrost o 67 milionów).

Dobre wyniki finansowe są także wynikiem podpisania nowych umów na prawa telewizyjne do rozgrywek Bundesligi w Niemczech, La Liga w Hiszpanii i Serie A we Włoszech oraz rozpoczęcia nowego cyklu ich sprzedaży przez UEFA. W sezonie 2015/2016 przychody z transmisji wzrosły o 14 proc. (0,8 mld euro) do poziomu 6,6 mld euro, stanowiąc 49 proc. całkowitych przychodów pięciu największych lig Europy.

- Przychody z praw telewizyjnych stanowiły niemal połowę łącznych przychodów pięciu największych lig europejskich. Ich poziom wzrośnie dodatkowo dzięki nowym umowom o jeszcze większej wartości, które weszły lub wejdą w życie w Anglii, Francji i Hiszpanii wsezonie 2016/2017 oraz w Niemczech w sezonie 2017/2018 – komentuje Dan Jones, partner, lider sports business group w brytyjskiej filii Deloitte.

Ekstraklasa średniakiem Europy

W zestawieniu ujęto także Ekstraklasę, porównując ją z czterema innymi ligami z Europy, zaliczonymi do grona tzw. „średniaków” - holenderską, duńską, szwedzką, austriacką i szkocką. Wymienione ligi porównano na podstawie ich dochodów za transmisje telewizyjne, komercyjnych i wypracowanych w dniach meczów.

Za transmisje telewizyjne w sezonie 2015/16 najwięcej zarobiła liga duńska – 79 mln euro (39 proc. wszystkich dochodów). O trzy miliony mniej na transmisjach zarobili Holendrzy (16 proc. wszystkich przychodów), 39 milionów euro Szwedzi (23 proc. dochodów), 31 Szkoci (21 proc. dochodów), a 26 milionów – Austriacy (16 proc. dochodów). Ekstraklasa z tytułu transmisji telewizyjnych uzyskała 58 mln euro, co stanowi 44 proc. łącznych przychodów.

Liderem przychodów komercyjnych i ze sponsoringu jest liga holenderska. W sezonie 2015/16 zarobiła z tego tytułu 178 mln euro, co stanowi 37 proc jej ogólnych dochodów. 87 milionów euro za działalność komercyjną i sportową uzyskała liga szwedzka (53 proc. jej łącznych przychodów), 78 mln euro – austriacka (49 proc. przychodów), 62 mln euro szkocka (41 proc. przychodów), milion mniej zarobiła liga duńska (30 proc. łącznych przychodów).

Dochody komercyjne i ze sponsoringu wyniosły w lidze polskiej 55 milionów euro, co stanowi 42 proc. wszystkich jej przychodów.

Spośród pięciu przeanalizowanych lig europejskich, w których znalazła się Ekstraklasa, najbogatszą jest holenderska – jej dochody wyniosły 478 milionów euro. Ekstraklasa zarobiła 132 miliony euro, co stanowi najmniejsze przychody z analizowanych lig.

Dane z raportu Deloitte „Annual Review of Football Finance”, zostały dostarczone przez poszczególne ligi europejskie i nie były weryfikowane przez Deloitte.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rynek europejskiego futbolu wart 25 mld euro. „Wielka piątka” zarobiła ponad 6 mld euro z transmisji telewizyjnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing