WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Nowy atak na użytkowników WhatsApp kusi darmowym dostępem do Netflixa i wyłudza pieniądze na SMS-y Premium

Netflix nakręci serial o wiedźminie. Współproducentem Platige Image

2017-05-18 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Netflix pracuje nad nowym anglojęzycznym serialem dramatycznym na podstawie serii książek o wiedźminie Geralcie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Współproducentem serialu jest Platige Image, będą przy nim pracować m.in. Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko.

Netflix nakręci serial o wiedźminie. Współproducentem Platige Image

Na tak zwaną sagę o wiedźminie składa się osiem tomów - powieści i zbiorów opowiadań skupionych wokół postaci wiedźminów - wojowników, którzy w młodym wieku zyskują nadprzyrodzone zdolności pozwalające im walczyć z potworami.  Głównym bohaterem jest Geralt. Na podstawie serii książek, które trafiły m.in. na listę bestsellerów dziennika "The New York Times", firma CD Projekt wyprodukowała trzy gry wideo, a sama saga została przetłumaczona na ponad 20 języków.

- Andrzej Sapkowski stworzył bogaty i niezapomniany świat - z jednej strony pełen magii, a zarazem tak znajomy. Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że będziemy mogli pokazać ten świat naszym użytkownikom - mówi Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. seriali międzynarodowych.

Sapkowski będzie współpracował z twórcami serialu jako konsultant kreatywny

- Cieszę się, że Netflix stworzy adaptację moich opowiadań dla fanów, zachowując wierność materiałowi źródłowemu i motywom, pisaniu których poświęciłem ponad trzydzieści lat. Jestem niezmiernie zadowolony z naszej współpracy i zespołu, któremu przypadło zadanie ożywienia bohaterów moich książek - podkreśla Andrzej Sapkowski, który będzie współpracował z twórcami serialu jako konsultant kreatywny.

Producentami wykonawczymi zostali Sean Daniel (cykl filmów Mumia, serial The Expanse) i Jason Brown (The Expanse) partnerzy z firmy produkcyjnej Sean Daniel Company, a także Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko z Platige Image, polskiego studia produkcyjnego specjalizującego się w tworzeniu efektów specjalnych. Bagiński ponadto wyreżyseruje co najmniej jeden odcinek w każdym sezonie.

- W tych książkach jest głębia moralna i intelektualna, która wykracza poza ramy gatunku. To opowieść o dzisiejszych czasach i ich wyzwaniach skryta pod płaszczykiem fantasy. To opowieść o nas - o potworze i bohaterze tkwiącym w każdym z nas - komentują Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko.

- Nasze doświadczenia artystyczne i produkcyjne pozwalają nam na realizację projektów o światowym zasięgu, zgodnych z obecną strategią rozwoju firmy. Sukcesywnie rozwijamy przedsięwzięcia z obszaru, który nazywamy „kulturotechem” - projektów opartych na oryginalnym dorobku kulturowym, nowych technologiach i towarzyszących im modelach biznesowych - podkreśla Piotr Sikora, prezes Platige Image.

Tomasz Bagiński jednym z reżyserów, kurs akcji Platige Image wystrzelił w górę

Firma podpisała na razie z Netflixem umowę określającą podstawowe założenia realizacji pierwszego i kolejnych sezonów serialu o wiedźminie. Zobowiązała się do przekazania platformie posiadanych przez nią praw do produkcji serialu oraz do niekorzystania w okresie współpracy z praw filmowych do książek o Geralcie.

- W przypadku rozpoczęcia produkcji pierwszego sezonu Platige Films będzie świadczył (za pośrednictwem Tomasza Bagińskiego i Jarosława Sawko) wybrane usługi executive producer, wykona określone efekty specjalne, a Tomasz Bagiński zostanie zaangażowany jako jeden z reżyserów - opisała spółka w komunikacie giełdowym. Zaznaczyła, że w porozumieni uokreślono gwarantowane minimalne przychody, które otrzyma za to od Netflixa. Jeśli zostanie nakręcony tylko jeden sezon, nie przekroczą one 10 proc. jej wpływów w ub.r.

Nie podano, na kiedy planowana jest premiera serialu ani ile wynosi jego budżet.

Zaraz po podaniu tych informacji akcje Platige Image na warszawskiej giełdzie zdrożały nawet o 50 proc. W poprzednich dniach akcja kosztowała ok. 40 zł, a w środę ok. godz. 13 trzeba było za nią zapłacić 60 zł. Potem kurs zmalał do poziomu 55-56 zł.

W pierwszym kwartale br. Platige Image zanotował 18,13 mln zł wpływów ze sprzedaży i 873 tys. zł zysku netto, a w całym ub.r. - 89 mln zł wpływów i 1,66 mln zł zysku netto.

Netflix coraz więcej produkuje w Europie

Netflix uruchomił właśnie nowe centrum obsług klientów w Amsterdamie oraz zapowiedział, że do końca br. zrealizuje w Europie minimum sześć produkcji  wspólnie z lokalnymi podmiotami. W kwietniu udostępniono pierwszy serial wyprodukowany w Hiszpanii - „Las Chicas del Cable” oraz ogłoszono start prac nad serialem „Dogs of Berlin”, którego akcja zgodnie z tytułem będzie rozgrywać się w Niemczech (premiera jest planowana na przyszły rok).

Platforma ma ponad 100 mln klientów na całym świecie, którzy mają dostęp do wszystkich jej własnych produkcji. Przychody Netfliksa w I kwartale br. wynosiły 2,64 mld dolarów, a zysk netto - 178 mln dolarów.

Ostatnio „Wiedźmin” bardziej znany z gier niż książek

Większość książek Andrzeja Sapkowskiego z cyklu wiedźmińskiego ukazała się premierowo w latach 1986-2000. W ostatnich latach o ich bohaterze było głośno przede wszystkim dzięki serii gier wideo wyprodukowanych przez CD Projekt.

Pierwsza gra pojawiła się w sprzedaży jesienią 2007 roku, druga („Wiedźmin II: Zabójcy królów”) - wiosną 2011 roku, a trzecia („Wiedźmin II: Dziki Gon”) - wiosną 2015 roku. Do tego wydano ich wersje rozszerzone i dodatki.

Gry okazały się międzynarodowym sukcesem, otrzymały wiele nagród. Zdecydowanie największe przychody zapewniła CD Projekt ostatnia część - w 2015 roku CD Projekt miał 798 mln zł wpływów i 342 mln zł zysku netto, a w ub.r. - 583,9 mln zł wpływów i 250,5 mln zł zysku netto.

Spółka podała, że do końca ub.r. sprzedała łącznie 15 mln egz. gry „Wiedźmin” i dodatków do niej.

Autor: tw / masz

Wiecej informacji: Netflix, Wiedźmin, Platige Image

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia