WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Krzysztof Czabański: disco polo, brak relacji z WOŚP i prowokacja z Petru niepokoją w TVP w kontekście abonamentu

Skargi do KRRiT na „Studio Polska”. Nowoczesna bojkotuje program

2017-01-31 A A A KOMENTARZE: 23 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły 22 skargi na ostatni odcinek program „Studio Polska” w TVP Info. Skarżący zwracali uwagę na podaną przez Macieja Pawlickiego nieprawdziwą informację. - Podjęliśmy decyzję o bojkocie „Studio Polska” dopóki prowadzącym jest Pawlicki, który prowadzi program w nierzetelny sposób - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl poseł Katarzyna Lubnauer, rzecznik prasowa Nowoczesnej.

Maciej Pawlicki, fot. TVP Info Maciej Pawlicki, fot. TVP Info

W sobotę na antenie TVP Info wyemitowano program publicystyczny „Studio Polska”. Zaczął się od podania informacji o zatrzymaniu Ryszarda P., lidera Nowoczesnej. Prowadzący Maciej Pawlicki wprowadził tę informację słowami: - Ten program mieliśmy zacząć inaczej, ale poproszony zostałem o odczytanie pilnego komunikatu.

Po chwili Pawlicki odczytuje komunikat: „Dziś około 21 funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła Ryszarda P. przewodniczącego partii Nowoczesna. Prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa, jest domniemanie, że chodzi o Rosję. W tej chwili trwa posiedzenie Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P.” I zapowiada, że odniosą się do niego zaproszeni goście. Ale ostatecznie sam wyjaśnia, że zatrzymania nie było, a tak właśnie wygląda fabrykowanie informacji, czemu ma być poświęcony program.

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły dotąd 22 skargi od osób prywatnych, które oglądały sobotni odcinek „Studio Polska”. Wśród nich jest kilku posłów Nowoczesnej - Grzegorz Furgo, Michał Stasiński i Marta Golbik, którzy zgłosili do KRRiT wspólną prywatną skargę na audycję.

- Treść skarg dotyczy etyki dziennikarskiej, stylu podania informacji przez prowadzącego audycję, które mogły wywołać niepokój wśród widzów - przekazuje portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe KRRiT.

Zgodnie z procedurą Krajowa Rada zwróci się teraz do Telewizji Polskiej o materiał z odcinkiem oraz stanowisko w sprawie.

- W najbliższych dniach do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynie skarga zarządu partii Nowoczesna, którą przygotowują prawnicy. Podjęliśmy też decyzję o bojkocie „Studio Polska” dopóki prowadzącym jest pan Maciej Pawlicki, który prowadzi program w nierzetelny sposób - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl poseł Katarzyna Lubnauer, rzecznik prasowa Nowoczesnej.

Lubnauer tłumaczy, że w programie „Studio Polska” nie będą pojawiać się posłowie i członkowie Nowoczesnej. Bojkot nie dotyczy jednak całej TVP Info, to znaczy, że politycy partii Ryszarda Petru będą nadal przyjmować zaproszenia do programów publicystycznych.

W niedzielę, posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska wyszła z programu „Woronicza 17”, w proteście przeciwko podaniu przez Pawlickiego informacji o zatrzymaniu lidera partii. Z kolei Maciej Pawlicki w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ocenia, że sprawa została sztucznie rozdmuchana przez posłankę Nowoczesnej. - Myśmy to zrobili, żeby pokazać, że kłamstwo trzeba szybko prostować, wtedy sprawa kończy się śmiechem i ulgą. Inaczej jest, kiedy zostawiamy kłamstwo niesprostowane - ono zaczyna żyć swoim życiem i może być nie do wyprostowania. Mówiliśmy to w kontekście używania przez niektóre zachodnie media sformułowania „polskie obozy śmierci”. Informację o Ryszardzie Petru od razu sprostowałem, ale pani posłanka zachowuje się tak, jakby nie zauważyła tego sprostowania. Widocznie ta rzeczywistość, w której kłamstwo wciąż istnieje, bardziej jej odpowiada - konkluduje Maciej Pawlicki.

„Studio Polska” jest emitowane w TVP Info w sobotnie wieczory od 30 kwietnia ub.r., prowadzącymi są Maciej Pawlicki i Katarzyna Matuszewska. Pierwsze odcinki programu oglądało średnio 365 tys. widzów.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. średni udział TVP Info w rynku oglądalności telewizji wyniósł 3,26 proc.

Autor: łb

Wiecej informacji: Studio Polska, Maciej Pawlicki, TVP Info, KRRiT, Nowoczesna

Komentarze (23) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia