SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT chce, żeby KRS odmówił rejestracji nowych władz TVP i Polskiego Radia

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zwrócił się do Krajowego Rejestru Sądowego, żeby odmówił wpisania zmian w zarządach i radach nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

W analogicznych pismach, dotyczących Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, Maciej Świrski zaznaczył, że zwraca się z takim wnioskiem, ponieważ Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

Według Świrskiego „działanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonującego uprawnienia akcjonariusza Spółki - Skarbu Państwa, odwołującego członków dotychczasowego zarządu oraz rady nadzorczej Spółki oraz powołującego nowych członków rady nadzorczej Spółki, która wadliwie i wbrew przepisom prawa powołała nowych członków zarządu Spółki, nastąpiło z rażącym naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego”. Wskazał zwłaszcza art. 27 ust. 3, art. 28 ust. 12 ustawy o radiofonii i telewizji w związku z art. 2 ust. 1 ustawy o Radzie Mediów Narodowych oraz art. 7 Konstytucji RP.

Świrski przypomniał też, że Trybunał Konstytucyjny w zeszłym tygodniu, w odpowiedzi na wniosek grupy posłów PiS, sprawy zobowiązał Skarb Państwa m.in. do powstrzymania się od dokonywania zmian w składach osobowych organów spółek kapitałowych stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

Czytaj też: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP. “To dziennikarz z krwi i kości, nie będzie płakać”

- Tłumaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jakkolwiek bezprzedmiotowe, że działał on rzekomo na podstawie uchwały Sejmu z dnia 19 grudnia 2023 r., która zobowiązywała go do takiego działania, stanowi wyłącznie próbę wytłumaczenia się z ewidentnie bezprawnego postępowania - uważa szef KRRiT.

- Na podstawie art. 87 ust. 1 Konstytucji RP źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Nie ma przy tym mowy o uchwałach Sejmu, które przeze analogię do przepisów art. 93 ust. 1 Konstytucji RP, mają charakter zarządzeń wewnętrznych organu, który je wydał i obowiązują wyłącznie jednostki organizacyjne podległe organowi wydającemu te akty. Jednakże nawet na podstawie art. 93 ust. 3 Konstytucji RP, uchwały i zarządzenia podlegają kontroli co do ich zgodności z powszechnie obowiązującym prawem - dodał.

W środę przed południem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że dzień wcześniej minister Bartłomiej Sienkiewicz na podstawie kodeksu spółek handlowych powołał nowe rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej odwołały dotychczasowych prezesów tych spółek i mianowały nowych członków ich zarządów.

Czytaj też: "Wiadomości" od dziś z nową nazwą. Oto skład reporterów

Nowym prezesem Telewizji Polskiej został Tomasz Sygut, zastąpił Mateusza Matyszkowicza. Jest jedyną osobą w zarządzie.

W Polskim Radiu na prezesa został powołany Paweł Majcher, w przeszłości m.in. prezes Radia Wrocław i wiceprezes Polskiego Radia, a na wiceprezesa - Juliusz Kaszyński. Poprzednia prezes Agnieszka Kamińska zapewnia, że nie nie podpisała swojego odwołania.

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT chce, żeby KRS odmówił rejestracji nowych władz TVP i Polskiego Radia

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Przecież ta uchwała to tylko.taka podkładka dla Sienkiewicza, bo prędzej czy później będzie miał za to.proces karny, że niby musiał tak postąpić bo sejm go do tego zobowiązał.
odpowiedź
User
Gość X
I tak zostanie odwołany z wyjątkiem prof. Kowalskiego.
To co robi szef to jak przekupstwo i podżeganie do czynu karalnego.
Zmiany i tak zostaną wpisane.
odpowiedź
User
Gość X
Przecież ta uchwała to tylko.taka podkładka dla Sienkiewicza, bo prędzej czy później będzie miał za to.proces karny, że niby musiał tak postąpić bo sejm go do tego zobowiązał.

Dobrze zrobił i nie będzie żadnego procesu, to szef KRRiT będzie miał proces.
Zmiany wg nowego rządu są zgodne z prawem.
odpowiedź