SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po materiale „Wiadomości” PISF i „Tygodnik Powszechny” zwracają uwagę TVP: „Dwie Korony” pokazano w Cannes, ale nie na festiwalu

We wtorek „Wiadomości” podały, że jedynym nowym polskim filmem pokazanym na tegorocznym festiwalu w Cannes były „Dwie Korony”. Informację jako nieprawdziwą szybko zweryfikowała Kalina Błażejowska z „Tygodnika Powszechnego”. Natomiast rzecznik PISF w liście do dyrektora TVP Info zwrócił uwagę, że relacje stacji „nie przedstawiają w sposób wyczerpujący i pełny informacji na ten temat”.

- Podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes odbyła się światowa premiera polskiego filmu „Dwie Korony” o życiu świętego Maksymiliana Kolbego. Jest to jedyny nowy, polski film pełnometrażowy, którego koproducentem jest również Telewizja Polska, wyświetlany podczas tegorocznego Festiwalu - stwierdziła we wtorkowym głównym wydaniu „Wiadomości” Danuta Holecka, zapowiadając materiał Marii Stepan o tym filmie. W relacji pokazano m.in. ujęcia słynnego czerwonego dywanu przed Pałacem Festiwalowym w Cannes, a także fragmenty „Dwóch Koron”, wypowiedzi reżysera i franciszkanów z Niepokolanowa.

Podobnie napisano w komunikacie prasowym centrum informacji TVP z zeszłego tygodnia. - Premierowy pokaz „Dwóch Koron” jest ważnym wydarzeniem, gdyż na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes będzie to jedyny pełnometrażowy polski film kinowy - stwierdzono.

Tymczasem „Dwie Korony” nie zostały pokazane na festiwalu w Cannes, tylko w ramach towarzyszących mu targów Marché du Film, na których projekcje są wykupywane przez producentów i dystrybutorów. Ponadto na targach zaprezentowano w tym roku ponad 50 polskich produkcji, w tym wiele realizowanych we współpracy z TVP.

W środę zwróciła na to uwagę dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” Kalina Błażejowska, w tekście zatytułowanym „Sukces, którego nie było”. - Przy odpowiedniej dozie naiwności i dobrej woli można by było uznać, że informacja o „Dwóch koronach” w Cannes jest tylko niefortunnym skrótem myślowym - ale skąd w takim razie twierdzenie, że był to „jedyny nowy polski film pełnometrażowy wyświetlany podczas tegorocznego Festiwalu”? - zastanawiała się Błażejowska. - Skąd więc te przekłamania? Z gdańskiej agencji enterPR, która zajmuje się obsługą medialną „Dwóch koron” - oceniła.

- Wracając do materiału Marii Stepan z „Wiadomości”: był to klasyczny fake news - uważa Błażejowska. - Przypadek „Kolbego w Cannes” przy innych przekłamaniach „Wiadomości” wydaje się wręcz niewinny – ale pokazuje, jak łatwo media dają się zwieść agencjom PR. I jak ostrożny musi być odbiorca, skoro kłamie mu się nawet w kwestii niskobudżetowego filmu nakręconego w Niepokalanowie - dodała.

Do sprawy odniósł się również Rafał Jankowski, rzecznik prasowy Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, w liście otwartym skierowanym go Grzegorza Pawelczyka, od niedawna dyrektora TVP Info.

- Nawiązując do materiałów filmowych dotyczących obecności polskiej kinematografii na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, prezentowanych w ostatnich dniach na antenie TVP Info, chciałbym uprzejmie zwrócić uwagę, że nie przedstawiają one w sposób wyczerpujący i pełny informacji na ten temat - stwierdził Rafał Jankowski. I wyliczył, które polskie filmy zostały pokazane w ramach festiwalu (m.in. cyfrowa wersja „Człowieka z żelaza”, krótkometrażowe produkcje „Koniec widzenia” i „Najpiękniejsze fajerwerki ever” oraz kilka koprodukcji międzynarodowych, w tym nowy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia”, współfinansowany przez PISF).

- To tylko niektóre przykłady obecności polskiej kinematografii na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Polscy producenci oraz przedstawiciele instytucji filmowych uczestniczą w co najmniej kilkunastu wydarzeniach branżowych, niezwykle istotnych dla rozwoju polskiego rynku producenckiego oraz realizacji kolejnych międzynarodowych produkcji filmowych. W razie zainteresowania ze strony TVP Info, Polski Instytut Sztuki Filmowej służy wszelkimi informacjami na ten temat - zadeklarował rzecznik prasowy PISF.

- Życząc wszelkich sukcesów reżyserowi, wszystkim twórcom i koproducentom filmu „Dwie Korony”, który jest pokazywany w tym roku w Cannes na targach filmowych (Marché du Film), pragnę również zwrócić uwagę, że na tym najważniejszym na świecie filmowym wydarzeniu branżowym jest obecnie prezentowanych blisko sześćdziesiąt polskich produkcji filmowych - dodał Jankowski

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,49 mln widzów.

Dołącz do dyskusji: Po materiale „Wiadomości” PISF i „Tygodnik Powszechny” zwracają uwagę TVP: „Dwie Korony” pokazano w Cannes, ale nie na festiwalu

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pw
Wcześniej błedne informacje podały interia i onet
odpowiedź
User
Ała
I oni śmią domagać się pieniędzy z naszych podatków?! I oni żądają abonamentu!


TVN24 nie miał problemów z ustaleniem polskich watłych wątków w Cannes! RMF nie miał problemów, Polsat... Nikt! Nie zastanowiło tych w TVP dlaczego nikt nie dał czołówki z tym filmem? Nie wydało się podejrzane, że afisze nie krzyczały?

Wasza "misja" jest grosza nie warta!
odpowiedź
User
corvuscorax
Światowa premiera filmu "Dwie korony" na festiwalu w Cannes... - Interia Film
film.interia.pl › Film › Wiadomości
17 maj 2017 - "Dwie korony" to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia św. o. Maksymiliana Kolbe - od jego dzieciństwa
odpowiedź