WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Jarosław Sellin: Projekt o dekoncentracji mediów po wakacjach

Gorący temat

Cyfrowy Polsat miał mniej abonentów w 2017 roku, ale sprzedaje im więcej usług. Kwartalny zysk zmalał o połowę wskutek zaległych podatków

0

Wiceminister kultury: pisma młodzieżowe propagują wartości liberalne i miernych idoli, a pomijają polską kulturę

2017-08-02 A A A KOMENTARZE: 22 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, stwierdził, że czasopisma młodzieżowe wbrew wartościom wyznawanym w Polsce propagują  mocno liberalny światopogląd obyczajowy. Lewandowski spodziewa się, że przepisy w zakresie dekoncentracji kapitałowej mediów wywołają „wzmożenie przekazów dnia wydawców do dziennikarzy”.

Paweł Lewandowski, wiceministers kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, wiceministers kultury i dziedzictwa narodowego

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Paweł Lewandowski stwierdził, że przygotowywane przez ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przepisy w zakresie dekoncentracji kapitałowej w segmencie mediów będą dotyczyły m.in. firm niemieckich, które są mocno obecne zwłaszcza w sektorze dzienników regionalnych.

- Tu wchodzimy również w ten aspekt, o którym wcześniej mówiłem, kształtowanie społeczeństwa, stylu życia, budowanie potrzeb zgodnie z interesami kraju, który coś produkuje i chce, by było to u nas sprzedawane czy wreszcie na kształtowanie opinii publicznej - stwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zgodził się też z tezą dziennikarza „Tygodnika Solidarność”, że opinie kształtują nie tylko dzienniki i tygodniki społeczno-gospodarcze, lecz także pisma lifestylowe. - Np. czasopisma dla młodzieży, które negują wartości wyznawane w naszym kraju i propagują światopogląd właściwy dla środowisk bardzo liberalnych obyczajowo. Z drugiej strony promują bardzo miernych idoli, a zupełnie pomijają polską kulturę - ocenił Lewandowski.

Jego zdaniem może to być zamierzona strategia wywołania zmian kulturowych w Polsce. - Jeżeli spojrzymy na lata 90., kiedy po raz pierwszy pojawiły się takie czasopisma w Polsce, to w krajach Europy Zachodniej, z których w gruncie rzeczy pochodziły, królowała politpoprawność i liberalny światopogląd - powiedział.

Podkreślił, że nadmierna koncentracja kapitałowa w mediach ma zły wpływ na pluralizm przedstawianych w nich poglądów, zgodnie z zasadą: kapitał ma narodowość. - Te podmioty w gruncie rzeczy dzielą się na dwa rodzaje: na te związane kapitałowo z jakimś krajem lub takie, które są częścią ponadnarodowej korporacji. W pierwszym przypadku możemy domniemywać, że przedstawiają one nam punkt widzenia kraju, do którego należy kapitał i mogą potencjalnie wpływać na zachowanie społeczne dużych grup, np. powodować protesty lub wpływać na postrzeganie naszego interesu narodowego - opisał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Projekty przepisów w zakresie dekoncentracji mediów mogą zostać przedstawione jesienią i wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Paweł Lewandowski spodziewa się, że będą mocno krytykowane w mediach należących do zagranicznych podmiotów. Przypomniał, jak Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Media, w liście do pracowników Grupy Onet-RAS Polska tuż po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję w funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej zachęcał ich, by podpowiadali czytelnikom, jak pozostać w głównym nurcie Unii Europejskiej.

- Spodziewamy wzmożenia przekazów dnia wydawców do dziennikarzy, ale wiemy, że dziennikarze, a przynajmniej ich większość, są odpowiedzialni i rzetelni. Liczymy na to, że nie poddadzą się tej presji - stwierdził Paweł Lewandowski.

Obóz rządzący spodziewa się też negatywnego lobbingu. - Istnieje wiele silnych grup interesu, które będą chciały nam zaszkodzić. Mamy podstawy prawne i rekomendacje unijne do tego, żeby te przepisy wprowadzać i konsekwentnie będziemy to robić - zapowiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Autor: tw

Wiecej informacji: Paweł Lewandowski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pisma młodzieżowe, dekoncentracja

Komentarze (22) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia