SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Wiceminister kultury: pisma młodzieżowe propagują wartości liberalne i miernych idoli, a pomijają polską kulturę

Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, stwierdził, że czasopisma młodzieżowe wbrew wartościom wyznawanym w Polsce propagują  mocno liberalny światopogląd obyczajowy. Lewandowski spodziewa się, że przepisy w zakresie dekoncentracji kapitałowej mediów wywołają „wzmożenie przekazów dnia wydawców do dziennikarzy”.

Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Article

W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Paweł Lewandowski stwierdził, że przygotowywane przez ekspertów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przepisy w zakresie dekoncentracji kapitałowej w segmencie mediów będą dotyczyły m.in. firm niemieckich, które są mocno obecne zwłaszcza w sektorze dzienników regionalnych.

- Tu wchodzimy również w ten aspekt, o którym wcześniej mówiłem, kształtowanie społeczeństwa, stylu życia, budowanie potrzeb zgodnie z interesami kraju, który coś produkuje i chce, by było to u nas sprzedawane czy wreszcie na kształtowanie opinii publicznej - stwierdził wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Zgodził się też z tezą dziennikarza „Tygodnika Solidarność”, że opinie kształtują nie tylko dzienniki i tygodniki społeczno-gospodarcze, lecz także pisma lifestylowe. - Np. czasopisma dla młodzieży, które negują wartości wyznawane w naszym kraju i propagują światopogląd właściwy dla środowisk bardzo liberalnych obyczajowo. Z drugiej strony promują bardzo miernych idoli, a zupełnie pomijają polską kulturę - ocenił Lewandowski.

Jego zdaniem może to być zamierzona strategia wywołania zmian kulturowych w Polsce. - Jeżeli spojrzymy na lata 90., kiedy po raz pierwszy pojawiły się takie czasopisma w Polsce, to w krajach Europy Zachodniej, z których w gruncie rzeczy pochodziły, królowała politpoprawność i liberalny światopogląd - powiedział.

Podkreślił, że nadmierna koncentracja kapitałowa w mediach ma zły wpływ na pluralizm przedstawianych w nich poglądów, zgodnie z zasadą: kapitał ma narodowość. - Te podmioty w gruncie rzeczy dzielą się na dwa rodzaje: na te związane kapitałowo z jakimś krajem lub takie, które są częścią ponadnarodowej korporacji. W pierwszym przypadku możemy domniemywać, że przedstawiają one nam punkt widzenia kraju, do którego należy kapitał i mogą potencjalnie wpływać na zachowanie społeczne dużych grup, np. powodować protesty lub wpływać na postrzeganie naszego interesu narodowego - opisał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Projekty przepisów w zakresie dekoncentracji mediów mogą zostać przedstawione jesienią i wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Paweł Lewandowski spodziewa się, że będą mocno krytykowane w mediach należących do zagranicznych podmiotów. Przypomniał, jak Mark Dekan, szef Ringier Axel Springer Media, w liście do pracowników Grupy Onet-RAS Polska tuż po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję w funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej zachęcał ich, by podpowiadali czytelnikom, jak pozostać w głównym nurcie Unii Europejskiej.

- Spodziewamy wzmożenia przekazów dnia wydawców do dziennikarzy, ale wiemy, że dziennikarze, a przynajmniej ich większość, są odpowiedzialni i rzetelni. Liczymy na to, że nie poddadzą się tej presji - stwierdził Paweł Lewandowski.

Obóz rządzący spodziewa się też negatywnego lobbingu. - Istnieje wiele silnych grup interesu, które będą chciały nam zaszkodzić. Mamy podstawy prawne i rekomendacje unijne do tego, żeby te przepisy wprowadzać i konsekwentnie będziemy to robić - zapowiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wiceminister kultury: pisma młodzieżowe propagują wartości liberalne i miernych idoli, a pomijają polską kulturę

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LOLek
Niech Bravo da Zenka B. na okładkę i będzie OK, będzie wyyyyyyyyyyyyyyyysssssssssssooooooka kóltura.
38 9
odpowiedź
User
pierwsza
super, bravo :-)
13 12
odpowiedź
User
karabin
Pan wiceminister powinien sobie przypomnieć, jak młodzież reagowała na promowanie w pisemkach młodzieżowych różnych rzeczy za komuny. Historia jest po to, żeby wyciągać z niej wnioski. Niestety, idiota tego nie zrozumie...
54 8
odpowiedź
User
prawnik
Dam radę: Założyć na warunkach rynkowych własne pismo, propagujące "poprawne" wartości i "właściwych" idoli młodzieżowych. Byle na własne ryzyko i za własne pieniądze.

A w administracyjne zmiany prawa własności się nie bawić. Bo potem wychodzi z zabaw przy własności Wenezuela lub Zimbabwe.
50 2
odpowiedź
User
Zygmunt
Ja nie mogę doczekać się katolicko-narodowego Bravo czy Cosmo. Szczególnie porad seksualnych I jaka jest rola kobiety w tych relacjach.
48 6
odpowiedź
User
Analityk1
Tytan intelektu, ten minister.
37 3
odpowiedź
User
Pikuś
A po co o polskiej kulturze pisać w gazetach młodzieżowych ?Przecież jaka kultura w Polsce jest widać i słychać w ......polskim parlamencie t TVP INFO.
22 2
odpowiedź
User
wlad
Ja nie mogę doczekać się katolicko-narodowego Bravo czy Cosmo. Szczególnie porad seksualnych I jaka jest rola kobiety w tych relacjach.
W obszarze kultury kwestia porad seksualnych zdecydowanie wybija się na pierwsze miejsce, podobnie jak rola kobiet w tych relacjach. To jest oczywiste z punktu widzenia osoby która wiedzę o kulturze czerpała z Cosmo i Bravo. Trzeba jeszcze tylko znać znaczenie słowa kultura.
6 13
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Pan Lewandowski - żaden politolog i słabiutki socjolog po UKSW - może nam się raczej pochwali jak znakomite projekty dot. abonamentu rtv wypromował.
Żenujący wywiad, w którym kreuje się na znawcę gustów i przedstawiciela wartości.
Czy stołek wiceministra aż tak szkodzi na postrzeganie rzeczywistości?
Przykre ale czas coraz większych miernot nastał. Zwłaszcza miernot z ambicjami legislacyjnymi mimo braku podstawowych narzędzi badawczych i umiejętności.
31 1
odpowiedź
User
widz555
Nikt nikogo nie zmusza do czytania, słuchania czy oglądania, albo inaczej: czytam, słucham lub oglądam to co mnie interesuje.
Pan wiceminister nieudolnie poinformował, że chodzi tylko i wyłącznie o czystki ideologiczne.
PiS ma ten naród za półgłówków, którym trzeba na siłę pokazywać jak żyć.
24 2
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing
przesuń do góry