WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Filmy Paramount Pictures do wypożyczenia na YouTube i w Google Play

YouTube przegrał w sądzie. Świadomie narusza prawa autorskie?

2012-04-10 A A A KOMENTARZE: 2 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Amerykański sąd apelacyjny uchylił wyrok sądu niższej instancji, który stanął po stronie serwisu YouTube w sporze z koncernem Viacom.

YouTube przegrał w sądzie. Świadomie narusza prawa autorskie?

W 2010 roku sąd oddalił pozew Viacom, uznając że YouTube zgodnie z przepisami prawa usuwał naruszające prawa autorskie materiały natychmiast gdy został o nich poinformowany. Tamto orzeczenie potwierdziło także słuszność linii obrony serwisu, który powoływał się na Digital Millennium Copyright Act, czyli prawo, według którego firmy internetowe nie są odpowiedzialne za treści jakie użytkownicy umieszczają na stronach w sieci, jeśli nie mają świadomości, że naruszają one prawa autorskie.

Niedługo potem Viacom złożył od tej decyzji apelację w sądzie w Nowym Jorku (2nd U.S. Circuit Court of Appeals), który teraz uchylił wyrok sądu niższej instancji, stwierdzając że "sąd mógłby dojść do wniosku, że YouTube miał wiedzę lub świadomość" na temat naruszenia praw autorskich "przynajmniej w odniesieniu do kilku konkretnych klipów".

W orzeczeniu czytamy, że sąd powinien ponownie zbadać, czy YouTube celowo nie przymykał oczu na fakt, że niektórzy jego użytkownicy wrzucali do serwisu materiały wideo chronione prawami autorskimi. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.

Co ciekawe, w ostatnich dniach YouTube rozszerzył ofertę swojej wypożyczalni filmów o pozycje z katalogu należącej do Viacom wytwórni Paramount Pictures (więcej na ten temat).

Autor: km

Wiecej informacji: YouTube, prawa autorskie

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia