SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy przeciwni zwolnieniu wszystkich pracowników TVP

Szykowany projekt ustawy medialnej zakłada zwolnienie wszystkich pracowników mediów publicznych i zatrudnienie ich od nowa już przez nowe podmioty, które stanowić będą media narodowe. Związkowcy uważają takie rozwiązanie za niedopuszczalne.

Zgodnie z ujawnionym projektem nowej ustawy medialnej 1 lipca br. nastąpi przekształcenie TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w media narodowe (przestaną one być spółkami akcyjnymi). Trzy miesiące później wygasną umowy o pracę obecnych pracowników mediów publicznych. Do tego czasu ich kierownictwo będzie musiało zawrzeć z pracownikami umowy przewidujące dalsze trwanie stosunku pracy.

Czy to będzie okazja do tego, by z Telewizją Polską czy Polskim Radiem rozstać się musiały kolejne osoby? Trudno na dziś powiedzieć. Jednak działający w TVP związek zawodowy Solidarność uważa rozwiązanie w postaci zwolnienia wszystkich pracowników za niedopuszczalne.

- Przypominamy, że z podobnym problemem mieliśmy do czynienia przy konstruowaniu obecnie obowiązującej ustawy o radiofonii i telewizji. Po mocnych interwencjach związku zapis, który znalazł się w ustawie stwierdzał, iż pracownicy ówczesnego PJO stawali się z mocy prawa pracownikami nowo tworzonych spółek. Jesteśmy przekonani, że właśnie takie rozwiązanie powinno zostać zastosowane w omawianej ustawie - napisał związek w oświadczeniu wydanym już na początku miesiąca.

Krytycznie o pomyśle zwolnienia wszystkich pracowników Telewizji Polskiej wypowiada się też OPZZ. - Taki zapis byłby skandalem - powiedział Piotr Szumlewicz z tego związku.

Stanowiska w tej sprawie nie zabiera natomiast na razie związek zawodowy Wizja, znany z ostrych protestów przeciw przeniesieniu części pracowników TVP do firmy LeasingTeam.

 - Nie możemy się wypowiedzieć, bo nie wiemy, który projekt ustawy będzie procedowany - mówi Wirtualnemedia.pl Barbara Markowska, przewodnicząca Wizji.

W nowej ustawie medialnej ma być zapis, że wyboru władz mediów publicznych będzie dokonywała pięcioosobowa Rada Mediów Narodowych wybierana przez Sejm, Senat i prezydenta na 6-letnią kadencję. Powstaną też Społeczne Rady Programowe, utworzone z kandydatów zgłaszanych przez organizacje społeczne, związki zawodowe, związki wyznaniowe i stowarzyszenia, które mają oceniać realizację misji przez poszczególne media i będą mogły występować z wnioskami personalnymi.

Działalność mediów publicznych ma być finansowana z opłaty audiowizualnej, która wyniesie 15 zł miesięcznie. Opłata będzie doliczana do rachunku za prąd elektryczny. Nie zapłacą jej m.in. osoby po 75. roku życia.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy przeciwni zwolnieniu wszystkich pracowników TVP

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojciec
Nie pomoże bicie piany
Odejście spokojnie
Bo inaczej pozostaje tylko kop w d..e
odpowiedź
User
Adam
Ten pomysł to jeden z najbardziej kretyńskich pomysłów PiS-u. Przebija nawet mianowanie księgowego prezesem stadniny w Janowie czy Maja na szefa policji. Niech PiS idzie dalej tą drogą to najbliższe wybory ma przegrane jak w banku
odpowiedź
User
Andy61
Może WIZJA i Solidarność TVP zdecydują się wreszcie na strajk w obronie swoich praw. Więcej determinacji . I tak Was wyrzucą .
odpowiedź