SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kraj UE wyłączy naziemne radio i telewizję? Zaskakujący plan nadawcy

RTBF, nadawca publiczny z francuskojęzycznej części Belgii planuje zakończyć emisję naziemną kanałów radiowych (FM) i telewizyjnych (DVB-T) do 2027 roku. Zaskakujący plan jest związany z rozwojem internetowych serwisów streamingowych.

Dołącz do dyskusji: Kraj UE wyłączy naziemne radio i telewizję? Zaskakujący plan nadawcy

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dobrze
Taa,a jak internetu zabraknie lub za dużo luda wejdzie na stream to co?
mowie o radiu
0 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Tytuł sugerujący jakąś rewolucję. Wystarczyło by dodać, że VRT wyłączył DVB-T 1. grudnia 2018. Czyli w flamandzkiej części Belgi telewizji naziemnej już nie ma od trzech lat. DVB-T oglądało tylko 1 % widzów. Zmiana standardu na DVB-T2 nie miała sensu. Można sprawdzić to na stronie telewizji VRT. W francusko- i niemieckojęzycznej części Belgii nadawane są trzy multipleksy DVB-T. Część mieszkańców tego regionu może również odbierać programy z luksemburskiego Dudelange, skąd są nadawane z mocą 145 kW i 200 kW, czyli dosyć sporo. RTBF rezygnuje z UKF-u i DVB-T. Nie ma mowy o DAB+, można na to liczyć, że zostanie. Nie ma też mowy o wyłączeniu oferty nadawców komercyjnych. Gazeta Le Soir pisze tylko o telewizji publicznej. Warto również przypomnieć, że Szwajcaria wyłączyła DVB-T w częściach kraju pod koniec 2018 r. a w innej czyści 3. czerwca 2019. W Niemczech po przejściu na DVB-T2 nadawca publiczny SWR zrezygnował z nadajników telewizji publicznej przy granicy z Szwajcarią, bo liczba widzów korzystających z DVB-T była tak niska, że zaoszczędzono sobie inwestycje w nowe nadajniki. Zobaczymy kiedy i gdzie zawita 5G Broadcast. Test przeprowadzane są w wielu krajach, np. w Austrii czy Niemczech. Multicast ma sens dla programów nadawanych na żywo.
0 0
odpowiedź
User
To ja nikt inny
To że wyłączą nadawanie na UKF nie oznacza że przejdą do internetu tylko może na dab+
Nie muszą przechodzić na DAB+, bo już w tym standardzie nadają. To jest skromny polski punkt spojrzenia na DAB+, ze względu na nieudaną transformację. W Flandrii są trzy multipleksy regionalne a w Walonii 9 lokalnych, które zawierają programy publiczne i komercyjne. W porównaniu z Niderlandami oferta w Belgi jest skromniejsza.
0 0
odpowiedź