SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kraj UE wyłączy naziemne radio i telewizję? Zaskakujący plan nadawcy

RTBF, nadawca publiczny z francuskojęzycznej części Belgii planuje zakończyć emisję naziemną kanałów radiowych (FM) i telewizyjnych (DVB-T) do 2027 roku. Zaskakujący plan jest związany z rozwojem internetowych serwisów streamingowych.

Article

Plan zakończenia emisji naziemnej przyjęła Rada Dyrektorów RTBF. Pasmo dotychczas wykorzystywane przez programy radiowe i telewizyjne miałoby trafić do operatorów telefonii komórkowej. To właśnie drogą streamingową byłyby dostępne kanały telewizyjne i radiowe. RTBF przewiduje, że oznacza to konieczność budowy wielu nowych nadajników, umożliwiających dostęp do szerokopasmowego internetu.

Dzięki temu sieć 5G poradziłaby sobie ze wzmożonym ruchem po zakończeniu telewizyjnej i radiowej emisji naziemnej. W Walonii w przeciwieństwie do Flandrii (holenderskojęzyczna część Belgii) nie ma komercyjnych kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. RTBF przewiduje, że dzięki nowej formie emisji będzie można uruchomić dodatkowe kanały tematyczne. Na razie nadawca posiada kanały: La Une, La Deux i La Trois i stacje radiowe.

Zakończenie analogowej emisji radiowej

Plan RTBF został zatwierdzony w grudniu 2021 roku. Obejmuje nie tylko wyłączenie naziemnej emisji telewizyjnej, ale także radiowej. Ten pomysł budzi w Belgii duże wątpliwości, bo wiele krajów, takich jak Norwegia i Szwajcaria analogowe radio (FM) zastępują cyfrowym standardem DAB+. Nie zamierzają całkowicie rezygnować z emisji naziemnej. Takich planów nie ma nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie streaming rozwija się najbardziej.

W Polsce również toczy się dyskusja w sprawie cyfryzacji radia. Niebawem w tej sprawie ruszy konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła stosowną uchwałę w tej sprawie. Nadawcy komercyjni od lat przekonują jednak, że cyfryzacja powinna odbywać się drogą internetową. Koszty bezprzewodowego dostępu do sieci ciągle spadają, a zdaniem Grupy RMF czy Eurozet DAB+ jest obarczony wieloma wadami. Analogowe radio w przypadku słabszego zasięgu szumi, a cyfrowego w ogóle nie można złapać. Na ogólnopolskim MUX ma być 12 stacji. Nie pozwoli to na najwyższą jakość dźwięku.

Niemcy zablokują zmniejszenie liczby kanałów naziemnych w Europie?

Część częstotliwości wykorzystywanych obecnie w Europie przez naziemną telewizję cyfrową za 9 lat może przypaść operatorom telekomunikacyjnym. Choć przeciwko temu scenariuszowi opowiada się nowa koalicja rządząca w Niemczech, to za Odrą nie brakuje głosów, żeby przejść na nadawanie przez streaming.

W 2023 roku podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej (WRC-23) zapadnie decyzja dotycząca częstotliwości w paśmie 600 MHz. Już w przyszłym roku zalecenie w tej sprawie ma wydać Unia Europejska. Presja ze strony operatorów komórkowych jest silna. Chcieliby przejąć to pasmo, żeby szybciej wdrożyć usługi 5G. Ma ono bowiem wyjątkowe właściwości propagacyjne. W Niemczech powstała organizacja, złożona m.in. z przedstawicieli nadawców publicznych i producentów sprzętu audiowizualnego, która dąży do zablokowania zmian. Mniej częstotliwości to mniej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej lub pogorszenie ich jakości. Zmiany objęłyby także Polskę.

Dołącz do dyskusji: Kraj UE wyłączy naziemne radio i telewizję? Zaskakujący plan nadawcy

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zwiadowca
A u nas bredzą coś o DAB+...

Na świecie latają międzykontynemtalne odrzutowce, a u nas chcą kupować nowe, niekoniecznie lepsze od starych, transatlantyki.
odpowiedź
User
Dobrze
RTBF nie cały kraj... Nadawcy inni nic nie robią,....
odpowiedź
User
Dobrze
Taa,a jak internetu zabraknie lub za dużo luda wejdzie na stream to co?
odpowiedź