SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2009 r:. Liczba rachunków papierów wartościowych wzrosła do 1,13 mln

Na koniec grudnia 200 roku uczestnicy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) prowadzili łącznie ponad 1,13 mln rachunków papierów wartościowych, o 100 tys. więcej niż rok wcześniej, podał KDPW w komunikacie.

"O ponad 100 tys. wzrosła liczba rachunków papierów wartościowych prowadzonych przez uczestników KDPW w 2009 roku. Na koniec grudnia ubiegłego roku prowadzonych było 1.132.602 rachunki. To najlepszy wynik od kilku lat. Mimo słabszej koniunktury na światowych rynkach, inwestorów na warszawski parkiet przyciągnęły atrakcyjne oferty zarówno nowych, jak i notowanych już spółek" - czytamy w komunikacie.

Jak podaje KDPW, przez cały 2009 rok liczba rachunków była wyższa niż milion. Na koniec stycznia banki i biura maklerskie prowadziły nieco ponad 1 mln rachunków i z każdym miesiącem liczba ta rosła. Najwyższa liczbę rachunków odnotowano w listopadzie - 1.149.067.

"(W minionym roku warszawska giełda była [...] liderem pod względem liczby nowych spółek wchodzących na parkiet - pokonała wszystkie europejskie giełdy. Również pod względem wartości IPO był to niezwykle udany rok. To spowodowało wzrost zainteresowania inwestowaniem na GPW, a w konsekwencji wzrost liczby rachunków" - powiedziała prezes KDPW Iwona Sroka, cytowana w komunikacie.

W 2009 roku najwięcej nowych rachunków zostało założonych w Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA - blisko 44 tys.; drugie miejsce przypadło DI BRE Banku (wzrost o 34,5 tys. rachunków), a trzecie BM Alior Banku, które zwiększyło liczbę nowych rachunków o ponad 11,2 tys. W przypadku Alior Banku odnotowano jeden z najsilniejszych procentowych wzrostów liczby nowych rachunków w 2009 roku: na koniec stycznia broker prowadził nieco ponad 500 rachunków, a na koniec grudnia - ponad 11,7 tys.

Pod względem liczby prowadzonych rachunków liderem na koniec 2009 roku był Centralny Dom Maklerski Pekao SA, który prowadził 201.824 rachunki. Na drugim miejscu uplasował się DI BRE Banku z liczbą 194.089 rachunków, a na trzecim - DM Pekao (158.554 rachunki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2009 r:. Liczba rachunków papierów wartościowych wzrosła do 1,13 mln

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl