SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

271 startupów na świecie to jednorożce. „Decyduje wielkość rodzimego rynku” (pełna lista)

W sierpniu 2018 roku na globalnym rynku funkcjonowało 271 startupów z wyceną na poziomie miliarda dolarów i wyższej - wynika z analiz serwisu CBInsights. Najwięcej jednorożców działa w Stanach Zjednoczonych i Chinach, a największą wartość w wysokości 72 mld dol. posiada obecnie Uber. -  To przede wszystkim wielkość rodzimego rynku determinuje szanse powodzenia firmy na zostanie jednorożcem, najgęściej obsadzone segmenty to e-commerce i marketplace - oceniają w rozmowach z Wirtualnemedia.pl eksperci rynku startupów i VC.

Article

Jednorożcami określa się startupy które osiągnęły rynkową wycenę na poziomie przynajmniej miliarda dolarów. Platforma CBInsights zajmująca się m.in. badaniem segmentu startupów oraz funduszy VC opublikowała nowy ranking jednorożców funkcjonujących obecnie na globalnym rynku.

Na liście obrazującej stan na sierpień br. znalazło się w sumie 271 młodych firm, których łączna wartość wynosi ok. 869 mld dol. Pod względem wysokości wyceny na szczycie zestawienia znalazł się Uber z wyceną na poziomie 72 mld dol. Na 2. miejscu jest konkurent Ubera na chińskim rynku – firma Didi Chuxing, której wartość jest szacowana na 56 mld. Podium zamyka kolejna chińska spółka China Internet Plus Holding (Meituan Dianping) z wyceną w wysokości 30 mld dol.

Dominują USA i Chiny, 18 startupów to dziesięciorożce

Opublikowaną przez CBInsights listę światowych jednorożców przeanalizował dla serwisu Wirtualnemedia.pl Michał Kreczmar, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w firmie doradczej PwC.

- W zestawieniu jest 271 firm o łącznej ewaluacji na poziomie 869 mld dol. - przypomina Michał Kreczmar. - Średnio oznacza to 4 mld na jednego jednorożca, ale jak widać na wykresie ranking ma bardzo długi ogon: 85 sztuk to miliarderzy, 108 sztuk z wyceną 1-2 mld dol.,  51 sztuk: 2 - 5 mld, 9 sztuk 5 - 10 mld, a 18 firm to decacorny (dziesięciorożce) wyceniane powyżej 10 mld dol.

Ekspert z PwC zaznacza, że wśród krajów gromadzących największą liczbę startupów z miliardową i wyższą wartością dominują Stany Zjednoczone oraz Chiny. Z USA pochodzi 126 jednorożców z łączną wyceną 438 mld dol., w Chinach działa 78 takich startupów o wartości 289 mld dol., a na 3. miejscu znajduje się Wielka Brytania – tam funkcjonuje obecnie 15 jednorożców wycenianych łącznie na 35 mld dol. Na kolejnych pozycjach znalazły się:
Indie: 32 mld dol. - 13 startupów
Niemcy: 12 mld dol. - 6  startupów
Izrael: 5 mld dol. - 4 startupy
Korea Płd.: 11 mld dol. - 3 startupy
Indonezja: 5 mld dol. - 3 startupy
Francja, RPA Szwajcaria, Kolumbia: po 2 mld dol. i 2 startupy

- Największe waluacje osiągają firmy chińskie i koreańskie - 3,7 mld dol. za każdy startup, a także amerykańskie 3,5 mld dol. Warto przy tym pamiętać, że kraj pochodzenia/rejestracji/rozpoczęcia działania jednorożca nie definiuje jednoznacznie obszaru jego działania – zastrzega Kreczmar.

Najpopularniejsze branże to e-commerce i marketplace

Analizując ranking jednorożców Kreczmar wylicza, że najsilniej są w nim reprezentowane branże e-commerce/marketplace (łącznie 125 mld dol. wyceny i 33 jednorożce - 15 chińskich, 9 amerykańskich i 3 indyjskie.

Popularna wśród jednorożców jest także branża fintech (90 mld dol, 30 startupów), na kolejnych miejscach są segmenty internet software&services (52 mld dol., 27 firm, gros - 21 to firmy amerykańskie), on-demand (177 mld dol, 18 startupów - 4 chińskie, 3 amerykańskie, i bardzo duże rozdrobnienie pozostałych), healthcare (39 mld dol., 17 jednorożców, znów dominacja Ameryki - 10 szt), social (24 mld dol., 9 szt), big data (31 mld dol., 8 startupów, z czego 7 to Stany Zjednoczone) oraz cybersecurity (13 mld dol., 7 jednorożców).

- Ciekawostką jest fakt, że firmy definiowane jako cokolwiek powiązanego z AI (sztuczna inteligencja) osiągnęły waluację w wysokości 32 mld dol., co dotyczy jedynie 5 startupów, z których aż 4 działają w Chinach – zauważa Kreczmar. - Największe waluacje osiągają firmy z kategorii on-demand - 9,8 mld dol. per sztuka, AI-related - 6,4 mld dol., big data - 3,9 mld, eCommerce/Marketplace - 3,8 mld dol. W rankingu wyraźnie widać także pewne „klastry” branżowe, w których występuje po kilka firm, np. AdTech, media, travel, clothing & accessories, autoTech, mobile software & services, hardware, EdTech, Construction Tech itd. Jeśli chodzi o modne obszary to mamy pojedyncze rodzynki z kategorii: IoT, Blockchain, 3D printing, AR/VR, RegTech, Robotic Process Automation etc., niektóre o bardzo wysokich waluacjach. Oczywiście warto zdawać sobie sprawę z tego, że kategoryzacja może być obarczona błędami - rodzynki typu SpaceX sklasyfikowane jako other transportation, a WeWork jako facilities - zaznacza ekspert z PwC.

Kluczowy rodzimy rynek

Grzegorz Błażewicz, założyciel i prezes SALESmanago w rozmowie z nami przyznaje, że na razie nie spodziewa się by na polskim rynku szybko pojawił się jednorożec wyceniany na poziomie miliarda dolarów.

- 90 proc. firm z tej listy pochodzi z USA i Chin – zauważa Grzegorz Błażewicz. - To przede wszystkim wielkość rodzimego rynku determinuje szanse powodzenia firmy na zostanie jednorożcem. Potem jest dostęp do kapitału i zwykły know-how jak te jednorożce budować na poziomie rund finansowania. W naszej branży marketing automation jest globalny lider Hubspot, wyceniany na NYSE na 6 mld dol., który w swoich wynikach ma jedynie 15 proc. przychodów spoza Stanów Zjednoczonych. My w SALESmanago mamy 60 proc. spoza Polski i wszyscy nam tłuką, że jesteśmy mało międzynarodowi – ironizuje Błażewicz.

Poniżej pełna lista jednorożców CBInsights (stan na sierpień 2018)

 

Dołącz do dyskusji: 271 startupów na świecie to jednorożce. „Decyduje wielkość rodzimego rynku” (pełna lista)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bulek
Nie tylko rynek, ale też doświadczenie w zdobywaniu funduszy. Wiem, że we Wrocławiu w startupach się kancelaria Iwo Klisz i wspólnicy. Warto korzystać, bo im więcej pieniędzy, tym łatwiej startup rozkręcić...
odpowiedź