SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC wprowadza oszczędności

BBC wprowadziła kilka działań, które pozwolą zaoszczędzić nadawcy kwotę 951 mln funtów do marca 2022 roku - wynika z raportu nadawcy. Stacja zwraca jednak uwagę na niekorzystne warunki dla jej rozwoju w nadchodzącej przyszłości, co może doprowadzić do trudnych wyborów i rezygnacji z ważnych treści. Jeden z ostatnich pomysłów na uzyskanie dodatkowych pieniędzy to wprowadzenie modelu subskrypcyjnego w wypadku serwisów BBC Global News.

Tim Davie, dyrektor generalny BBCArticle

W ostatnim okresie BBC, brytyjski nadawca publiczny przeżywa kłopoty. Stacja spotkała się z redukcją finansowania ze strony rządu Wielkiej Brytanii, w związku z czym została zmuszona m.in. do znaczących cięć zatrudnienia oraz przeprowadzenia poważnych restrukturyzacji we władzach firmy

Trudna przyszłość, trudne wyzwania

Teraz BBC opublikowała raport zatytułowany „Value For Audiences”, który ma rzucać światło na obecną sytuację stacji oraz jej przyszłość w nadchodzących latach.

Czytaj także: Nowa seria Davida Attenborough „Planeta doskonała” w BBC Earth. "Musimy pomóc naszej planecie"

W raporcie stwierdzono m.in., że dzięki wprowadzeniu ostatnich programów oszczędnościowych nadawcy uda się do końca marca 2022 r. zaoszczędzić 951 mln funtów.

BBC zaznacza, że oszczędności wypracowano dzięki takim działaniom jak obniżenie pensji kadry kierowniczej BBC o 40 proc., cięcia zatrudnienia, zmniejszenie wydatków na nieruchomości o 22 proc. czy 10-proc. mniejsze wydatki na własne treści nadawcy.

Raport przestrzega, że stację czekają kolejne trudne lata. Od 2021 r. wpływy BBC mogą zmniejszyć się rocznie o 30 proc. z powodu m.in. niekorzystnej sytuacji na rynku obligacji czy zwolnienia najstarszych Brytyjczyków z płacenia obowiązkowego abonamentu.

BBC podkreśla, że w przyszłości sytuacja finansowa firmy może doprowadzić do trudnych wyborów dotyczących m.in. ważnych treści oferowanych obywatelom Wielkiej Brytanii przez nadawcę.

BBC Global News z subskrypcją

Jednym z ostatnich pomysłów na poprawę sytuacji finansowej BBC ma być zmiana modelu biznesowego formatu o nazwie BBC Global News.

BBC Global News obejmuje funkcjonujące w różnych krajach anglojęzyczne serwisy internetowe dostarczające na te rynki zarówno globalne, jak i lokalne informacje. Obecnie platformy funkcjonujące w ramach Global News mają przychody na poziomie 115 mln funtów utrzymując się głównie z reklam.

Teraz jednak, według doniesień brytyjskiej prasy kierownictwo BBC zaczęło rozważać koncepcję udostępniania wszystkich lub wybranych treści w Global News w zamian za opłatę subskrypcyjną.

Czytaj także: Ofcom: Trzeba wesprzeć publicznych nadawców. Mają społeczną misję

Według pomysłodawców tej koncepcji przemawiają za nią m.in. doświadczenia innych wydawców newsowych na świecie, których budżety w coraz większym stopniu pochodzą z płaconych przez użytkowników abonamentów.

Na razie nie wiadomo czy pomysł płatnego dostępu do Global News zostanie wprowadzony, jakie będą ewentualne ceny i sposób korzystania z treści premium.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC wprowadza oszczędności

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl